Connect with us

Радовиш

15 радовишани биле казнети за неносење заштитна маска во текот на изминатото деноноќие

Media Press

Published

на

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (20.04/21.04.2021), по однос на задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 32 лица не ја почитувалe, од кои 15 во Радовиш, 11 во Гевгелија, 4 во Струмица и 2 во Валандово и ќе следуваат соодветни мерки. Во истиот период две лица(по едно во Гевгелија и Струмица ) не ја почитувале забраната за движење, соопштува СВР Струмица.

Радовиш

Дечињата од градинката Ацо Караманов положија свежо цвеќе по повод 6-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Радовиш

Media Press

Published

на

По повод Денот на ослободувањето на градот Радовиш – празникот 6-ти Ноември, дечињата од Детската градинка „Ацо Караманов“ – Радовиш положија свежо цвеќе пред спомен бистата на „Ацо Караманов“ во дворот на управната зграда на градинката.

Дечињата со насмевка и поклон пред споменикот го одбележаа празникот 6-ти Ноември – Ден на ослободувањето на градот Радовиш

Прочитај повеќе

Радовиш

Потпишан кодекс на фер и демократски избори од кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш

Media Press

Published

на

На денешниот настан организиран од Општинската изборна комисија на Радовиш, кандидатите за градоначалници на Општина Радовиш потпишаа Кодекс на фер и демократски избори.

Кодексот за фер и демократски избори го потпишаа тројца кандидати за градоначалник, Ацо Ристов кандидат од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Коле Чаракчиев-кандидат од СДСМ и коалицијата, и Герасим Конзулов-кандидат од коалицијата ДОМ и ЛДП кои воедно си посакаа мирни и успешни избори.

Независниот кандидат за градоначалник, Горан Поцев не го потпиша овој Кодекс и истакна „Денес не го потпишав Кодексот за фер и демократски избори, бидејќи не сакам да бидам дел од оваа игра на кандидатите за градоначалник и политичките партии која трае веќе 30 години. Имено потпишуваат нешто до кое не се придржуваат.

Прочитај повеќе

Радовиш

Заштитни маски донација од збратимени општини од Турција за јавните и образовни институции во Општина Радовиш

Media Press

Published

на

Околу 50 илјади заштитни маски донација од збратимени Општини од Турција за јавните и образовни институции во Општина Радовиш. Денеска тие беа доставени до институциите и до училиштата, од страна на советникот Енис Омер кој изрази благодарност до градоначалниците на збратимените турски општини Чнарџик и Ергене за оваа донација со цел поголема заштита од корона вирусот кој повторно зема замав.

Заштитни маски беа донирани на Општина Радовиш, на Здравствениот Дом во Радовиш, на Основниот суд, на Полициска станица и на детската градинка Ацо Караманов во Радовиш, на СОУ Коста Сусинов и на сите основни и подрачни училишта во Општина Радовиш.

Директорката на ООУ Крсте Петков Мисирков Лујза Спасова, изрази благодарност за ваквата донација,  која ќе биде добредојдена на стартот на учебната година. Благодарност до збратимените Општини за донацијата изрази и градоначалникот на Општина Радовиш Герасим Конзулов.

Прочитај повеќе