Connect with us

Гевгелија

Сеуште трае потрагата по исчезнатиот Илија Минов од Гевгелија кој исчезна пред речиси 20- тина дена

Media Press

Published

на

И, вчерашната потрага по исчезнатиот Илија Минов од Гевгелија, во организација на Општината  и ОВР- Гевгелија без никакви резултати. Имено, по деталното пребарување на двата брега на реката Вардар и ридските предели наоколу, се до грчката граница, во кое беа вклучени вработени од: Општина Гевгелија, ОВР, ДСЗ, ТППЕ, ЦУК, Шумска полиција и шумско стопанство, Водостопанство и членови на двете планинарски друштва „Кожув“ и „Двете Уши“ и риболовното друштво „Акваспорт“, не се пронајдени никакви траги од Минов. Пребарувањето започна во 10:00 часот, а траело до 12:30 часот.

            ОВР- Гевгелија ќе продолжи со потрагата иако, како што истакна началникот Карапеев, од наредниот ден по исчезнувањето на Минов, па досега, се преземени сите мерки и се искористени сите ресурси со кои располага институцијата за пронаоѓање на исчезнатиот.

Изминатите денови, по укажувањата на индициите каде би можел да се пронајде Минов, се пребаруваше речното корито на Вардар со хеликоптер, трагачки кучиња, нуркачка екипа од специјалната единица на МВР, дрон и сл. За случајот, преку Интерпол, известени се грчката полиција и службите на граничните премини.

            Последно, Илија Минов бил виден на 29 март, 2021 година, во 07:30 часот, облечен во зелена јакна, кремаста блуза, сини фармерки, кафеаво шалче со риги и црни кондури.

прикажи повеќе
Advertisement

Гевгелија

Во Гевгелија, досега се вакцинирани 400 лица над 70 години со првата пратка „Астра Зенека“

Media Press

Published

на

    Во општина Гевгелија, досега, се вакцинирани 400 лица над 70 години со првата пратка „Астра Зенека“ во Општата болница со проширена дејност- Гевгелија. Започнувајќи од денеска, имунизацијата се одвива со аплицирање од 100-те вакцини од втората пратка, истакна одговорната докторка Тодорка Окова. Нагласувајќи дека според динамиката на вакцинирање во пунктот, би требало до 21 април да се потрошат количините на располагање.

         Според бројот на пријавени, директорот на Општа болница, д-р Митко Крџев, истакна дека постои голем интерес на граѓаните за имунизација против КОВИД-19 од старосната група над 70 години. Додека, за одвивањето на понатамошното вакцинирање се чекаат конкретни насоки од Министерството за здравство.

          Што се однесува на здравствениот билтен на Општина Гевгелија, Крџев истакна дека има благо намалување од околу 30% на новорегистрирани случаи, заклучувајќи ја ваквата констататација по бројот на дневни прегледи во КОВИД- модуларната болница. Притоа, нагласувајќи дека ваквата состојба не значи дека треба да им биде мотив на граѓаните за опуштање, напротив да продолжат со почитување на мерките кои се уште се во сила. Бидејќи, и покрај намалениот број на новозаболени, се уште се исполнети капацитетите за хоспитализирање со кои располага Општата болница во Гевгелија. Имено, во КОВИД-болницата се хоспитализирани 26 лица, додека 40 лица се на дневна терапија.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Гевгеличанка пријавила во полиција дека од вчера околу пладне, исчезнал нејзиниот сопруг

Media Press

Published

на

Гевгеличанка пријавила во полиција дека од вчера околу пладне, нејзиниот сопруг излегол од дома и повеќе на се вратил. Спорд информациите од СВР Струмица станува збор за 59- годишно лице од Гевгелија.

„На 29 март во 12.30 часот во Полициска станица Гевгелија, С.Д.М.(49) од Гевгелија пријавила дека од нивниот дом се оддалечил нејзиниот сопруг И.М.(59). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето“, стои во соопштението од СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Општина Гевгелија со 421 активни случаи на Ковид -19, е на прво место во Југоисточниот регион

Media Press

Published

на

  Општина Гевгелија е на прво место по бројот на активни случаи во Југоисточниот регион, со 421 активни на Ковид -19, потоа следува Струмица. Првиот случај на заболен од КОВИД-19 во Гевгелија беше регистриран на 29 март, 2020 година. За една година, во Општина Гевгелија се регистрирани 1813 граѓани заболени од КОВИД-19, оздравеле 1348 жители, а, за жал, битката ја изгубиле 44 гевгеличани. Во моментот активни на КОВИД-19 се 421 лице, жители на општина Гевгелија.

Бројот на новозаразени од КОВИД-19 секојдневно расте, а  ковид капацитетите во Општата болница од минатата недела се целосно исполнети. Во моментот, 26 пациенти се хоспитализирани во Модуларната болница, во Дневниот КОВИД-центар и во дел од Невропсихијатриското одделение, каде што се уште има слободни места. Додека, во тријажниот центар дневна терапија примаат околу 60 заболени од КОВИД-19.

           – Да бидеме дисциплинирани и одговорни, доследно да ги почитуваме и применувме заштитните мерки и протоколи бидејќи од тоа директно зависи нашето здравје. Но, и нашето севкупно живеење, имајќи предвид дека од епидемиолошката состојба во општината зависи и заздравувањето на економијата, апелираше градоначалникот Сашо Поцков.

Притоа, најави натамошно заострување на мерките за непочитување на заштитните мерки и протоколите, како од страна на граѓаните, така и од страна на економските оператори. Во прв ред, кафичите каде што според Поцков не се почитуваат заштитните мерки и не се држи никаква дистанца меѓу гостите.

 Од страна на Општинскиот штаб за заштита и спасување состојбата секојдневно се следи, во секојдневна комуникација со директорите на Општата болница и Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија, со цел координирано да се преземаат потребните мерки.

Прочитај повеќе