Connect with us

Радовиш

Досега во Радовиш вакцинирани околу 160 граѓани над 77 години со Астра Зенека, можат да се пријават и граѓани од 70 до 77 години

Media Press

Published

на

Во Здравствениот дом во Радовиш досега се вакцинирани околу 160 граѓани над 77 години од добиените 200 дози вакцини од Астра Зенека. Вакцинацијата суште е во тек и може да се пријавуваат и граѓани од 70 години па нагоре кои сакаат итно да се вакцинираат.

Според директорката на Здравствениот дома Д-р Лимонка Илиевска вакцинацијата тече во најдобар ред со придржување на основните препораки – задолжително носење заштитна маска, одржување дистанца, дезинфекција на раце и мерење температура. Термините се закажуваат преку матичните лекари кои ги упатуваат своите пациенти и ги известуваат за времето на вакцинација.

Истата се одвива во просториите на Здравствениот дом, секој работен ден од 08-15 часот.  Според директорката Илиевска досега не се пријавени несакани реакции од вакцината Астра Зенека, од страна на пациентите. Непречено работи и Ковид амбулантата каде им се даваа соодветна терапија и им се пружат птребните услуги на ковид болните.

И во Во ЈЗУ “Здравствен Дом”-Струмица  од 31 март  од кога започна вакцинирањето со првата пратка од 600 дози Астра се вакцинирале околу 380 граѓани од кои тројца во домашни услови, поради неподвижност, информираше во понеделникот директорката на ова здравствена установа, д-р Љубица Митева.

Вакцинацијата се одвива во просториите на Службата за Спортска медицина, секој работен ден од 08-18 часот. Термините за вакцинација се закажуваат преку матичен лекар.

На 11 април како што информира директорката  е примена и втората пратка од 100 дози Астра Зенека од Министерството за здравство.

Во овој период во тек е и вакцинацијата во Гевгелија и во Валандово. За овие две недели, на територијата на цела држава пуштени се 9.577 термини за вакцинација на граѓани над 77-годишна возраст, велат од Министерството за здравство.

Основната препорака и  покрај вакцинирањето е да граѓаните останат заштитени, да носат маска,  да одржуваат дистанца и дезинфекција!!!

Радовиш

Вечерва во општините Радовиш и Конче ќе се изврши последното прскање против комарци за ова лето

Media Press

Published

на

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во соработка со десетте општини од регионот, согласно Одлуката на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, организира трето адултно прскање по земјен пат против комарци.

На 03 август односно вечерва  во период од 20 до 04 часот во општините Радовиш и Конче ќе биде извршено прскањето  против комарци по земјен пат. Се известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземаaт соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот временски период. 

          Согласно договорот и препорачаните интервали за навремено прскање против комарци oд страна на Центрите за јавно здравје за поголема ефикасност во заштитата на граѓаните од комарци, во општините во регионот ова е последниот третман по земјен пат, односно теристичка, аеросолна дезинсекција против возрасни комарци со УЛВ метода.

Прочитај повеќе

Радовиш

Кривична пријава за четворица државјани на Велика Британија, за „компјутерска измама“ на фирма од Радовиш

Media Press

Published

на

Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе една кривична пријава  за четворица државјани на Велика Британија, кои во периодот од август до декември 2020 година извршиле кривично дело „компјутерска измама“ по член 251-б став 3 од Кривичниот закон.
Осомничените во повеќе наврати извршиле неовластен упад во електронската комуникација помеѓу правен субјект од Радовиш и правен субјект од Лондон и со менување и прикривање, односно пренасочување на компјутерски податоци доставиле лажни фактури на кои извршиле промена на сметката на која требало субјектот од Радовиш да изврши уплата .
Врз основа на вака изготвени лажни фактури правниот субјект од Радовиш извршил 4 уплати на различни сметки во банки во Велика Британија, за кои преку меѓународна правна помош е утврдено дека се сопственост на четворицата осомничени од Велика Британија.
Со стореното дело осомничените се стекнале со противправна имотна корист во висина од 15.006.000 денари, на штета на правниот субјект од Радовиш

Прочитај повеќе

Радовиш

Општина Радовиш ќе го гради локалниот пат покрај Радовишка река до градскиот водовод, одобрени се 23 милиони денари

Media Press

Published

на

Сепак ќе се гради локалниот пат покрај Радовишка река до градскиот водовод во Радовиш, во должина од три километри. Денеска градоначалникот Герасим Конзулов го потпиша договорот за одобрување на средствата во износ од 23 милиони денари.

„Конечно одговор за сите што ме прашуваа ( и оние кои се сомневаа) дали ќе се гради патот по течението на Радовишка реката до градскиот водовод.
Денес во Скопје го потпишав Договорот со Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и генералниот директор на ТАВ Македонија Метин Батак“, вели градоначалникот Герасим Конзулов.

Станува збор за договори од третата група општини за реализација на инфраструктурните проекти од ТАВ програмата.

„Овој проект беше едно од ветувањата до граѓаните и посебно сум задоволен што ќе го изградиме овој патен правец кој има големо локално значење“ додава Конзулов. Работните активности ќе стартуваат од 15 септември, годинава.

Инаку овој локален пат, радовишани најчесто го користат за пешачење покрај реката, но и за посета на манастирот Свет Архангел Гаврил.

Прочитај повеќе