Connect with us

Радовиш

ПРВА НАГРАДА за Јана Јованова на големиот интернационален натпревар за млади пијанисти PICCOLO PIANO TALENTS

Media Press

Published

на

Во периодот од 26 до 28 март годинава, беше одржан интернационалниот натпревар за млади пијанисти PICCOLO PIANO TALENTS. На овој голем светски натпревар учество земаа вкупно 172 натпреварувачи од 23 земји од светот. Иако се работеше за навистина голема и силна конкуренција, стручното жири одлучи дека младата пијанистка Јана Јованова од Радовиш несомнено заслужува да добие Прва Награда во својата категорија.

На овој натпревар исто така како новитет беше организирано и гласање од страна на публиката. Гласањето се одвиваше во текот на трите дена за времетраењето на натпреварот. На посебна веб страна право на глас имаа сите следачи на натпреварот, но секој можеше да го даде својот глас само еднаш.

На оваа гласање младите пијанисти не беа поделени во категории според возраст туку можеше да се гласа за само еден од сите пријавени 172 натпреварувачи. На огромно изненадување Јана Јованова, според бројот на вкупно добиени гласови од публиката, се најде на високото Трето место, со што уште еднаш се докажа дека гордоста на радовишани – Јана Јованова поседува навистина голем потенцијал и исклучително високи квалитети.

За Јана оваа е прва награда добиена во оваа 2021 година како дел од почетокот на пролетната сезона. Да се надеваме дека во текот и на оваа година таа како и досега ќе продолжи да не радува со нејзините извонредни меѓународни успеси.

Колку само за потсетување, Јана досега има добиено повеќе од 30тина значајни државни и меѓународни награди меѓу кои се и наградите од Милано, Венеција, Берлин, Париз, Виена, Лос Анџелес а претходната 2020 година како Лауреат на руско-американски натпревар доби и официјална покана за свој настап во Карнеги Хол во Њујорк.

Радовиш

Вечерва во општините Радовиш и Конче ќе се изврши последното прскање против комарци за ова лето

Media Press

Published

на

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во соработка со десетте општини од регионот, согласно Одлуката на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, организира трето адултно прскање по земјен пат против комарци.

На 03 август односно вечерва  во период од 20 до 04 часот во општините Радовиш и Конче ќе биде извршено прскањето  против комарци по земјен пат. Се известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземаaт соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот временски период. 

          Согласно договорот и препорачаните интервали за навремено прскање против комарци oд страна на Центрите за јавно здравје за поголема ефикасност во заштитата на граѓаните од комарци, во општините во регионот ова е последниот третман по земјен пат, односно теристичка, аеросолна дезинсекција против возрасни комарци со УЛВ метода.

Прочитај повеќе

Радовиш

Кривична пријава за четворица државјани на Велика Британија, за „компјутерска измама“ на фирма од Радовиш

Media Press

Published

на

Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе една кривична пријава  за четворица државјани на Велика Британија, кои во периодот од август до декември 2020 година извршиле кривично дело „компјутерска измама“ по член 251-б став 3 од Кривичниот закон.
Осомничените во повеќе наврати извршиле неовластен упад во електронската комуникација помеѓу правен субјект од Радовиш и правен субјект од Лондон и со менување и прикривање, односно пренасочување на компјутерски податоци доставиле лажни фактури на кои извршиле промена на сметката на која требало субјектот од Радовиш да изврши уплата .
Врз основа на вака изготвени лажни фактури правниот субјект од Радовиш извршил 4 уплати на различни сметки во банки во Велика Британија, за кои преку меѓународна правна помош е утврдено дека се сопственост на четворицата осомничени од Велика Британија.
Со стореното дело осомничените се стекнале со противправна имотна корист во висина од 15.006.000 денари, на штета на правниот субјект од Радовиш

Прочитај повеќе

Радовиш

Општина Радовиш ќе го гради локалниот пат покрај Радовишка река до градскиот водовод, одобрени се 23 милиони денари

Media Press

Published

на

Сепак ќе се гради локалниот пат покрај Радовишка река до градскиот водовод во Радовиш, во должина од три километри. Денеска градоначалникот Герасим Конзулов го потпиша договорот за одобрување на средствата во износ од 23 милиони денари.

„Конечно одговор за сите што ме прашуваа ( и оние кои се сомневаа) дали ќе се гради патот по течението на Радовишка реката до градскиот водовод.
Денес во Скопје го потпишав Договорот со Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и генералниот директор на ТАВ Македонија Метин Батак“, вели градоначалникот Герасим Конзулов.

Станува збор за договори од третата група општини за реализација на инфраструктурните проекти од ТАВ програмата.

„Овој проект беше едно од ветувањата до граѓаните и посебно сум задоволен што ќе го изградиме овој патен правец кој има големо локално значење“ додава Конзулов. Работните активности ќе стартуваат од 15 септември, годинава.

Инаку овој локален пат, радовишани најчесто го користат за пешачење покрај реката, но и за посета на манастирот Свет Архангел Гаврил.

Прочитај повеќе