Connect with us

Струмица

Кои дупки на улиците се ударни а кои не, е едно од прашањата на одржаната седница на Советот на Општина Струмица

Media Press

Published

на

Кои дупки на струмичките улици се ударни а кои не, е прашањето кое го постави советникот  Александар Донев на одржаната седница на Советот на Општина Струмица,  во врска со извештајот за реализација на годишната  програмата за изградба, реконструкција  и одржување на патишта и улици на територија на општината, бидејќи според него дуките ги има на сите улици.

 Градоначалникот Коста Јаневски рече дека ударните дупки се мапираат  преку одделението за комунални работи при Секторот за урбанизам при Општина Струмица се излегува на терен и се ставаат во програмата  која што изведувачот треба да ја исполни.

 Во однос на вертикалната сигнализација Јаневски рече дека се поставени значителна бројка на нови знаци, а се санираат и старите, но прашање  е колку граѓаните одговорно се однесуваат кон нив.

А во однос на изградба на локални патишта Јаневски рече дека  постои и друга програма ФА каде има активности за изградба на нови патишта,  освен ЈД програмата.

Струмица

Украла чанта со пари и ги закопала во својот двор, полицијата ги вратила на сопственикот

Media Press

Published

на

Жена од струмичко отишла на гости и украла чанта со пари, по што ги закопала во својот двор.

„Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против З.Г.(44) од с.Старо Коњарево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба“.

Имено на 29 март пријавената отишла во куќата на Л.А. во с.Старо Коњарево и му одзела чанта со пари во различни валути. На 07 април полициски службеници ги пронашле парите кои потекнуваат од кражбата, закопани во дворното место од куќата на З.Г., кои по овластување на Јавен обвинител биле вратени на оштетениот, информира МВР.

Прочитај повеќе

Струмица

Притвор за момче од Струмица кое силувало девојка и за уште две лица кои му помогнале во намерата

Media Press

Published

на

На 09 април во петокот Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против И.Д. (18) од Струмица, со престојувалиште во село Банско, струмичко, М.Д. (21) и А.Д. (25) и двајцата од село Банско, поради тоа што на 08.04.2021 околу 17:40 часот на ул.„Невена Стојкова“ И.Д. извршил обљуба врз 18-годишна девојка од струмичко село,, а М.Д., А.Д. и уште две лица му помогнале во намерата.Лицата набрзо биле лишени од слобода и по обезбедените докази на 09.04.2021 година биле изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица, кој на тројцата им определил мерка притвор.

Прочитај повеќе

Струмица

Кривична пријава против три лица од Банско, струмичко кои организирале свадбена веселба

Media Press

Published

на

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Д.И.(57), А.И.(54) и Е.И.(26), сите од с.Банско, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

 На 28 февруари пријавените во с.Банско организирале свадбена веселба на Е.И., на која присуствувале околу 300 лица, со што постапиле спротивно на Одлуката на Влада за забрана за организирање на домашни групирања, свадби и други веселби.

Прочитај повеќе