Connect with us

Валандово

Поради психичка тортура, како што самиот кажа, Градоначалникот на Валандово Перо Костадинов ја напушти седницата на Совет

Media Press

Published

на

Жестока дискусија се разви на одржаната седница на Советот на Општина Валандова околу приходите и расходите на финасискиот извештај на ЈП Комунален сервис од Валандово.

По вербаланата расправа околу  финансискиот извештај за 2020,  помеѓу советникот Митко Занов и директорот на јавното претпријатие,  во која се вклучија и останати советници и градоначалникот Перо Костадинов, ситуацијата ескалира со напуштање на седницата од страна на градоначалникот.    

Поради психичка тортура, како што самиот кажа, Градоначалникот на Валандово Перо Костадинов ја напушти седницата на Совет, потоа се врати на истата и даде негово објаснување. Напуштањето на седницата резултираше по упатената контра реплика од страна на советникот Митко Занов.

прикажи повеќе
Advertisement

Валандово

Во сообраќајна несреќа во Валандово повреден возач на мотоцикл

Media Press

Published

на

Вчера околу 15.00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на крстосница од улиците „Првомајска“ и „Лазар Колишевски“ во Валандово се случила сообракајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „ауди“ со велешки регистарски ознаки, управувано од А.А.(20) од Валандово и мотоцикл без регистарски ознаки, управуван од Џ.К.(19) од село Дедели, валандовско.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мотоциклот, констатирани во Медицински центар Гевгелија, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Валандово.

Прочитај повеќе

Валандово

ВМРО-ДПМНЕ вечерва е во Валандово

Media Press

Published

на

ВМРО -ДПНЕ вечерва со митинг во Валандово. На граѓаните им се обрати кандидатот за градоначалник Тони Узунов и лидерот на ВМРО -ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Мицкоски ја спомна бугарската пилитика во која се бара промена на Уставот и внесување на бугарите малцинство во него. Тој рече дека треба да има реципроцитет, и македонците во Бугарија да бидат внесени во бугарскиот устав.

Прочитај повеќе

Валандово

Централниот караван на СДСМ „Најдоброто За Мојата Општина“ денеска е во Кавадарци, вториот караван во Валандово

Media Press

Published

на

Централниот караван Најдоброто За Мојата Општина денеска е во Кавадарци.

Претседателот Зоран Заев ќе биде меѓу граѓаните на Општините Демир Капија и Неготино, а вечерва ќе учествува на граѓанска трибина и промоција на кандидатот за градоначалник и кандидатите за советници на Општина Кавадарци на Плоштадот во Кавадарци со почеток во 20:00 часот, каде ќе има и свое обраќање.

Вториот караван денеска ќе биде во Валандово, каде секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ ќе се обрати на трибина со почеток во 18.00 часот. Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска денеска е меѓу граѓаните во Карпош, а потпретседателката Мила Царовска во Аеродром. Потпретседателите Фатмир Битиќи и Оливер Спасовски ќе остварат средби со граѓаните во Желино, односно Сопиште.

Партиски претставници ќе одржат средби со граѓани и во Радовиш, Битола, Пробиштип, Кратово, Виница, Могила, Ѓорче Петров, и Теарце.

Прочитај повеќе