Connect with us

Спорт

Пандев: Докажавте дека сте нефудбалски луѓе, спремен сум да се тргнам настрана ако клубовите не одлучуваат во ФФМ

Media Press

Published

on


Горан Пандев вчера преку својот инстаграм профил ја критикуваше структурате на ФФМ. Тој објави слика од замрзнат терен на СРЦ Пандев во Струмица. Сите натпревари кои што требаше да се одиграат викендот се одложени за следниот викенд.

Срамно и жално … уште еднаш докажавте дека вие сте нефудбалски луѓе, луѓе што не му мислат добро на македонскиот фудбал, туку ве интересираат само вашите лични интереси и затоа одлуките ви се вакви… Доста се криевте зад резултатите на репрезентацијата, сигурно паметот ви е уште во огромните премии што ги поделивте на наш грб, на грбот на репрезентацијата што гиневме за македонскиот дрес… Излезете јавно и кажете што направивте за македонскиот фудбал, за нашата лига, колку им помогнавте на клубовите во овој тежок период… Спремен сум ако не се сменат некои работи, ако клубовите не одлучуваат во ФФМ, да се тргнам настрана…“ –напиша Горан Пандев на објавата на својот инстаграм профил.

Спорт

Ракометарите на Радовиш ќе ги одмеруваат силите со Металург

Media Press

Published

on

Денес во почеток од 16:00 часот во ракометната екипа на Радовиш ќе се соочува со ракометарите на Металург РА.

Целиот натпревар може да се гледа на стрим во живо преку Јутуб каналот на Ракометна Федерација на Македонија.

Натпреварот ќе се емитува во живо на следниот линк.

Continue Reading

Спорт

РК Радовиш со нови засилувања во нападот

Media Press

Published

on

Пред стартот на плеј-аут натпреварите, тимот на Мијалов го засилува нападот и во своите редови.

Во редовите на РК „Радовиш“ ќе заигра Милош Лојаничиќ – играч на десната бековска позиција со потекло од Србија кој се натпреваруваше повеќе тимови меѓу кои РК Осијек, РК Раднички КГ и РК Спартак Војпут.

На левата бековска позиција во тимот на Радовиш ќе заигра и Петар Ачимовиќ – играч кој може и да игра на левата крилна позиција заедно со најновото засилување на Мијалов, пикерот од Либан, Али Кобеиси.

Continue Reading

Спорт

АМС ја објави листата со ваучери за спортот за 2021

Media Press

Published

on

Агенцијата за млади и спорт на својата веб страница ја објави листата со спортските клубови за 2021 година кои добиваат ваучери а кои може да ги искористат за добивање средства од даночните обврзници во земјава.

Во листата се опфатени и повеќе клубови и од Југоистокот ако во машка така и во женска конкуренција. Износот на ваучерите е различен за сите, висината зависи од спортот, постигнатите резултати, организираноста на клубот, рангот на натпреваруање.

Од Радовиш, ваучери од Агенцијата за млади и спорт добија ЖФК Плачковица во износ од 400.000 денари, ФК Детонит Јуниор во износ од 50.000 денари, РК Радовиш во износ од 4.000.000 денари, БК Бучим во износ од 500.000 денари, СК Бучим Радовиш во износ од 200.000 денари, Бел Камен – Радовиш во износ од 90.000 денари.

Целата листа на клубови ја има на официјалната веб страница на Агенцијата за Млади и Спорт

Continue Reading