Connect with us

Спорт

Македонија со пораз во првиот меч на Ракометното Светско Првенство

Media Press

Published

on

Ракометната репрезентација на Македонија претрпе голем пораз од Шведска со резултат 20:32 на првиот натпревар од почетокот на Светското првенство во Египет, во последен момент по откажувањето на Чешка влезе во самото првенство.

На врвот на листата со најмногу погодоци за нашата репрезентација се пласираше Лазаров од неговата бековска позиција со постигнати пет голови.

Како дополнување на Лазаров, по два голови постигнаа Стоилов, Костески, Танкоски, Поповски и Пешевски и само по еден гол за репрезентацијата постигнаа Георгиевски, Кузмановски, Маркоски, Кузманоски и Велковски.

Во противничкиот табор доминираа Хампус Ване со 11 погодоци и Персон со шест погодоци во мрежата на Томовски.

Следен натпревар за нашата репрезентација е утрешниот дуел со Египет, меч закажан со почеток во 18 часот.

Спорт

ФК Плачковица ќе биде домаќин на ФК Осогово

Media Press

Published

on

Нашиот фудбалски клуб Плачковица ќе биде домаќин на ФК Осогово во Сабота на 26.03.2021 година.

Овој натпревар од пролетниот дел на првенството ќе започне во 14:00 часот и ќе се игра според протоколите односно публика нема да биде присутна.

ФК Плачковица минатиот викенд играше против ФК Кожув од Гевгелија каде и двата тима добија по еден бод со резултат од 0:0 на крајот од второто полувреме.

Continue Reading

Спорт

Ракометарите на Радовиш ќе ги одмеруваат силите со Металург

Media Press

Published

on

Денес во почеток од 16:00 часот во ракометната екипа на Радовиш ќе се соочува со ракометарите на Металург РА.

Целиот натпревар може да се гледа на стрим во живо преку Јутуб каналот на Ракометна Федерација на Македонија.

Натпреварот ќе се емитува во живо на следниот линк.

Continue Reading

Спорт

РК Радовиш со нови засилувања во нападот

Media Press

Published

on

Пред стартот на плеј-аут натпреварите, тимот на Мијалов го засилува нападот и во своите редови.

Во редовите на РК „Радовиш“ ќе заигра Милош Лојаничиќ – играч на десната бековска позиција со потекло од Србија кој се натпреваруваше повеќе тимови меѓу кои РК Осијек, РК Раднички КГ и РК Спартак Војпут.

На левата бековска позиција во тимот на Радовиш ќе заигра и Петар Ачимовиќ – играч кој може и да игра на левата крилна позиција заедно со најновото засилување на Мијалов, пикерот од Либан, Али Кобеиси.

Continue Reading