Connect with us

Регион

Четири општини од Југоисточниот регион ќе реализираат проекти за побогата туристичка понуда

Media Press

Published

на

      Советот за развој на Југоисточниот плански регион, вчера ја одржа својата 23 седница, на која зедоа  учество  градоначалниците од општините од регионот.

 Седницата се одржа онлајн на електронската платформа Zoom, на која беше утврдена листата на регионални приоритетни предлог-проекти за 2021 година. За првпат, во усвоените концепт-решенија и ранг-листата преку спроведување прашалник на Втората форумска сесија учествуваа и претставници на општини, јавни институции, приватен и граѓански сектор.

            Во листата на регионални приотитетни предлог-проекти за 2021 година, најмногу поени освои проектот за збогатување на туристичката понуда во Југоисточниот плански регион во општините: Kонче, Валандово, Дојран и Гевгелија. Во овој проект влезе и доизградба на локален пат до с. Хума во општина Гевгелија покрај изградба на пешачка патека кон граничниот премин Стар Дојран во општина Дојран, изградба на туристичка патека од манастирот „Св. Горѓи“ до Исар Кулата во општина Валандово и доизградба и опремување на конак во дворот на манастирска црква „Св. Стефан“ во с. Конче, општина Конче.

            Буџет на проектот изнесува 23.017.239,00 денари со ДДВ. Проектот располага со комплетна техничка документација и одобрение за градба. Овој проект, кој е планирано да се спроведува во четири општини во Југоисточниот регион преку спроведување на низа активности, ќе придонесе кон поддршка и развој на различни видови на туризам во регионот и тоа: рурален, езерски, културен и црковен, планински, ловен туризам.

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

15 радовишани биле казнети за неносење заштитна маска во текот на изминатото деноноќие

Media Press

Published

на

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (20.04/21.04.2021), по однос на задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 32 лица не ја почитувалe, од кои 15 во Радовиш, 11 во Гевгелија, 4 во Струмица и 2 во Валандово и ќе следуваат соодветни мерки. Во истиот период две лица(по едно во Гевгелија и Струмица ) не ја почитувале забраната за движење, соопштува СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Регион

Бројот на нови случаи со Ковид – 19 во Југоистокот сеуште висок

Media Press

Published

на

Бројот на нови случаи со Ковид-19 во Југоисточниот регион како и во државата сеуште  висок. Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19  во земјата. Од нив 59 во Југоистокот.

-Струмица 33, -Гевгелија  13, -Радовиш 10 и Валандово 3.

Пријавени се вкупно 31 починато лице од кои три од регионот: 2 лица од Гевгелија (68г и 73г) и едно лице од  Струмица (59г).

Регистрирани се 1.118 оздравени пациенти на ниво на држава, од нив 98 во општините од регионот:

-Струмица 48, -Гевгелија 30, -Радовиш  8, -Дојран 6, – Богданци  4 и Валандово 2.

Досега во земјата се направени вкупно 695.267 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.995, бројката на оздравени пациенти е 124.828, на починати е 4.509, а бројот на активни случаи изнесува 18.658.

Според министерот за здравство Венко Филипче бројот на хоспитализации во болниците се намалува, а се зголемува бројот на исписи на пациенти со Ковид-19, но сеуште нема простор за опуштање и граѓаните треба да продолжат да ги почитуваат мерките.

„Се намалува и бројот на позитивни пациенти, што значи дека мерките даваат резултати“, објави на својот фејсбук профил министерот Филипче.

Болничките капаците во Струмица и Гевгелија суште остануваат исполнети.

Прочитај повеќе

Регион

Во акциска контрола на СВР Струмица стотина возачи заработиле казна

Media Press

Published

на

И покрај предвидените санкции за непочитување на сообраќајните правила, возачите учесници во сообраќајот сеуште прават прекршоци и заработуваат казни. Иако полицијата се почесто најавува дека ќе спроведе или се спроведени акциски контроли за ставање ред во сообраќајот, грешките се повторуваат. Секторот за внатрешни работи Струмица во текот на вчерашниот ден 18 април, во времето од 11.00 до 19.00 часот повторно спроведе засилени контроли во областа на сообракајот во неколку општини во регионот.

Притоа биле констатирани 101 прекршок, од кои 85 за возачи кои управувале возила со брзина поголема од дозволената. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.  

Прочитај повеќе