Connect with us

Радовиш

12 години од големата поплава која го зафати Радовиш и која однесе еден човечки живот

Media Press

Published

on

 Поплавени домови,  откорнати кровови и дрвја, настанати огромни материјални штети, однесен мостот на Река Сушица,  една жена го изгубо својот живот и еден исчезнат во Дедино  ова беше  епилогот од невремето кое го зафати Радовиш на денешен ден пред 12 години.  На 04 декември 2008 година,  по силниот пороен дожд кој траеше  половина час страшната радовишка река носеше  се пред себе а ги наполни и  улиците во градот со вода и кал. Радовишани по невремето со неверување за она што се случоло до доцна во ноќта ги чистеа поплавените домови, улици и продавници, од наталожената кал.

Радовиш денеска презема мерки за да не се повтори. Се гради речното корито на река Сушица, за да може да собере што поголемо количество на вода и да не се излева по булеварот. Главната цел на проектот е спречување и ублажување на последиците од природните катастрофи.  Токму река Сушица во невремето пред околу 12 години предизвика ужасна поплава со катастрофални последици во стопанскиот, и инфраструктурниот дел на Радовиш

Се реализира проект за  заштита од природни катастрофи од типот на лизгање на земјиште , поплави и пожари. Прокет кој го реализира јапонската агенција Џајка, во соработка со ЈП Национални шуми.  

 Проектот има за цел воведување одредени мерки и методи за подобрување на заштитните и општо корисно функции на шумите особено преку главните категории на функции како што се шуми со функции за одржување на обновливост на водните ресурси, функција за превенција на планински катастрфи, заштита на животната средина и  производство на дрва. Проектнита активности се реализираат јужните падини на планината Плачковица  на  фкупна  површина на шумско стопнската единица на шума и шумско земјиште е 8388 хектари од кое  под шума се 6256 хектари или  93 проценти.  

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

Од денеска започна второто полугодие од оваа учебна година

Media Press

Published

on

Во двете ООУ Никола Карев и Крсте Петков Мисирков во Радовиш, наставата започна успешно. Како што велат директорите на овие училишта вообичаено учениците биле пречекани во затоплени простории, подготвени за настава. Во централните училишта учениците од 1 до 3 одделение настава посетуват со физичко присуство а од 4 до 9 оделение онлајн. Во подрачните училишта наставата се одвива со физично присуство за учениците од 1 до 5 одделение.  

Матуранти денеска не се вклучија во онлајн-наставата и во почетокот на второто полугодие од учебната година. Организирани од Средношколскиот сојуз, почнаа бојкот зашто бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура – спротивно на ставот на МОН дека оваа година нема да има измени во бројот на испити, но дека ќе се полага по скратени програми. Тие бараат намалување на бројот на предмети во државна матура и како што најавуваат бојкотот ќе трае една недела.

Continue Reading

Радовиш

(Видео) Осветени водите во црковниот храм Свети Пророк Илија во Радовиш на денешниот голем празник Богојавление

Media Press

Published

on

Православните верници денеска го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со свети литургии во црквите и нивните дворови. Оваа година поради пандемијата со Ковид – 19 немаше организирање фрлање на светиот крст во вода и скокање по него, за големиот празник Богојавление. Но сепак водата беше осветена во сите црковни храмови.

Во црковниот храм Свети Пророк Илија во Радовиш беа целосно испочитувани препораките и мерките за заштита од Ковид – 19 и во присуство на мал број верници беше осветена водата, по што верниците си понесоа и во своите домови. Претходно во црковниот храм беше одржана света божествена литургија.

Богојавление се празнува уште од вториот век, а е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на Свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува уште и Водици поради големиот водосвет што го извршува црквата на овој ден.

Continue Reading

Радовиш

Мразеви на Патишка река, вистински предизвик за алипинистите

Media Press

Published

on

Членови од АК Плоча од Радовиш викендот направија редовни зимски тренинзи на качување на натечен мраз кој се наога во близината на селото Патишка Река на 20 километри од Скопје на падините на Јакупица под Остри врв.

„Поради топлата зима и малите врнежи на снег условите единствено овој викенд на кој температурите паднаа под нулата,  создадоа мали услови за ваков вид на активност. На локалитетот спонтано се собравме 20 сетина алпинисти од повеќе градови и повеќе клубови кој вежбаа и го искусија ваквиот начин на качување, кои пред се уживаа во леденото задоволство“, вели Зоран Мајсторски од Алпинистички клуб „Плоча“ од Радовиш, кој често оди на вакви искачувања по мраз во зима.

Continue Reading