Connect with us

Радовиш

Кривична пријава против 36 годишна жена од Радовиш поради измама

Media Press

Published

on

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Л.Џ.(36) од Радовиш поради основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“.

Според соопштението на ОВР Струга, таа на 28.07.2020 убедила 27-годишна жена од струшко село да ѝ донесе злато, кое ќе ѝ го вратела  наредниот ден.

Откако добила повеќе златни предмети, пријавената избегала, стекнувајќи се со противправна имотна корист од 80.000 денари.

Радовиш

Заврши асфалтирањето на локалниот пат кон месноста Добра на Плачковица

Media Press

Published

on

Заврши асфалтирањето на локалниот пат од хотелот Бел Камен кон месноста Добра, на планината Плачковица. Работнита ективности за асфалтирање на овој пат започнаа во месец септември и за неполни три месеци финишираа со асфалтирање.

Инаку оваа инвестиција, градоначалникот на Општина Радовиш Герасим Конзулов ја најави пред неколку месеци кога се реконстуираше регионалниот пат кон планинита Плачковица, а од септември започна реализацијата на овој проект.

Патот од хотелот Бел Камен до Добра е во должина од 3 километри, а со негово асфалтирање се очекува поголема посетеност на преубавата планина Плачковица и развој на руралниот туризам.

Средствата за оваа инвестиција се обезбедени преку Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР).

Вистинско изненадување беше асфалтирањето на патот до планинарскиот дом Џумаја за што планинарите изразуваат благодарност до градоначалникот Конзулов.

„Колку убаво изненадување! Градоначалникот на општина Радовиш господинот Герасим Конзулов без никаква најава вчера го асвалтираше пристапниот пат до планинарскиот дом Џумаја!!! Од името на сите планинари и љубители на природата ви благодариме господине Градоначалник“, напиша Ѓорѓи Симеонов еден од редовните посетители на планинарскиот дом, планинар и љубител на природата, во својот ФБ профил .

Continue Reading

Радовиш

Краткотраен прекин на водоснабдувањето во Ораовица поради дефект

Media Press

Published

on

Краткотраен прекин на водоснабдувањето во Ораовица поради дефект на кејската улица од левата страна на реката, најави ЈП Плаваја од Радовиш.

Отаму потврдуваат дека поради големината на дефектот кој бил пријавен вчера, а се санира денеска, сепак ќе мора да има прекин во водоснабдувањето за што бараат разбирање од граѓаните.

“Поради состојбата со пандемијата од Корона вирусот и зголемената потреба од чиста вода за пиење и хигиена и имајќи го во предвид фактот дека ако се запре линијата на која има дефект ќе нема водоснабдување повеќе од 12 часови донесен е заклучок дефектот да се санира утре Петок 27 ноември во утринските часови и тогаш ќе има краткотраен прекин на водоснабдувањето“ велат од ЈП Плаваја.

Инаку како што објаснуваат од Плаваја, дефектот  на кејската улица од левата страна на реката во Ораовица, бил пријавен вчера четврток.

„По излез на лице место приоритет беше даден на други поголеми дефекти кои беа појавени, а овој дефект беше планирано да се санира утре.

Во текот на попладневните часови по завршување на работното време дефектот во Ораовица се зголеми, екипа на ЈП„Плаваја“ излезе на лице место, извршена е инспекција на обемот на дефектот и на состојбата со водоснабдувањето во Ораовица при што е констатирано дека на сите локации има вода“, стои во известувањето од ЈП Плаваја, Радовиш.

Continue Reading

Радовиш

Тепачка помеѓу 4 лица во Шаин маале во Радовиш

Media Press

Published

on

Во текот на вчерашниот ден во Шаин маале во Радовиш, четири лица учествувале во физичка пресметка, за која било пријавено во Полициската станица во Радовиш.

Имено вчера во 14.00 часот во Полициска станица Радовиш, било пријавено дека на ул.„Шаин маале“ во Радовиш, дошло до физичка пресметка помеѓу лицата У.Р.(31) и Џ.Р.(48), од една страна, и Б.М. (59) и С.И. (26), од друга страна, сите од Радовиш.

По целосно расчистување на случајот, против лицата ќе биде поднесена соодветна пријава, информира Полициска станица Радовиш, СВР Струмица.

Continue Reading