Connect with us

Струмица

Директорката на Здравствен Дом- Струмица Љубица Митева, со демант на одржаната прес конференција на пратеничката Ели Панова

Media Press

Published

на

Како директор на ЈЗУ "Здравствен Дом" Струмица во која функционира и Службата за итна медицинска помош се чувствувам за...

Posted by Ljubica Miteva on Monday, 16 November 2020

„Како директор на ЈЗУ “Здравствен Дом” Струмица во која функционира и Службата за итна медицинска помош се чувствувам за повикана да ја демантирам изјавата на пратеничката Ели Панова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, која зборува за катастрофални услови во објектот на итната медицинска помош“, напиша на својот ФБ профил директорката на ЈЗУ “Здравствен Дом” Струмица Љубица Митева.

„Почитувана Ели Панова,

Како жител на град Струмица треба да знаете дека објектот не е од пред четири години и за жал истиот за кој велите дека е руиниран, своето фијаско го доживеа за време на вашето владеење од цели 10 години кога се немаше елементарни услови за работи ( хигиена, медицинска опрема, лекови, здравствени работници).

Само за Ваша информација и Вам блиските ЈЗУ Здравствен дом Струмица Ве информира дека

· Целосно се реконструирани WC тоалетите кои до пред 4 години не беа во функција

· Зголемен е тимот на итна медицинска помош со 10 тима и тројца доктори на договор на дело за разлика од претходно кога Службата беше затекната само со 5 тима

· На вработените во итна медицинска помош им се признаени и исплатени финансиски средства по основ на бенифициран стаж од 2011 година, признаени им се разни додатоци на плата по основ на колективен договор за здравствена дејност, за разлика од претходно

· Обезбедени комплет работни униформи на тимовите во итна медицинска помош, донација во вредност од 5000 евра на 17.06.2020 година.

· Имаме поднесено апликација на 30.06.2020 преку Центарот за развој на Југоисточен плански регион до Амбасада на Јапонија за целосно обновување на објектот.

· За време на Вашето владеење просторот пред Службата каде што се сликавте беше депонија за стари и неисправни медицински возила кои беа сместувачки капацитети за бездомници

· Од сопствени приходи јавната установа, спроведе јавна постапка за набавка на едно медицинско амбулантно возило кое треба да биде испорачано до првата половина на месец декември неопходно во справување со пандемијата. Склучен договор бр.05-1237/3 од 15.10.2020.

· За прв пат на тимовите им се обезбеди комплет медицински куфери, за разлика од претходно кога се немаше ниту апарат за мерење на притисок

· Обезбедена донација за патничко моторно возило за домашна посета на хронично болни лица од 21.12.2018 година

· На вработените им се обезбеди комплет лична заштитна опрема

· Зголемена квота на медикаментозна и ампуларна терапија во Службата за 100%, за разлика од претходно кога пациентите се упатуваа сами да ја набавуваат терапијата од аптеките.

· Набавени се пет компјутери за потребите на установата

· За време на пандемијата во време од 8 (осум) месеци до сега ИМП не остана без терапија ниту без лична заштитна опрема за здравствените работници.

За Ваша информација вратен е долг од 104.500,00 евра кој беше затекнат од претходното работење“, напиша меѓу другото Митева.

Струмица

Украла чанта со пари и ги закопала во својот двор, полицијата ги вратила на сопственикот

Media Press

Published

на

Жена од струмичко отишла на гости и украла чанта со пари, по што ги закопала во својот двор.

„Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против З.Г.(44) од с.Старо Коњарево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба“.

Имено на 29 март пријавената отишла во куќата на Л.А. во с.Старо Коњарево и му одзела чанта со пари во различни валути. На 07 април полициски службеници ги пронашле парите кои потекнуваат од кражбата, закопани во дворното место од куќата на З.Г., кои по овластување на Јавен обвинител биле вратени на оштетениот, информира МВР.

Прочитај повеќе

Струмица

Притвор за момче од Струмица кое силувало девојка и за уште две лица кои му помогнале во намерата

Media Press

Published

на

На 09 април во петокот Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против И.Д. (18) од Струмица, со престојувалиште во село Банско, струмичко, М.Д. (21) и А.Д. (25) и двајцата од село Банско, поради тоа што на 08.04.2021 околу 17:40 часот на ул.„Невена Стојкова“ И.Д. извршил обљуба врз 18-годишна девојка од струмичко село,, а М.Д., А.Д. и уште две лица му помогнале во намерата.Лицата набрзо биле лишени од слобода и по обезбедените докази на 09.04.2021 година биле изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица, кој на тројцата им определил мерка притвор.

Прочитај повеќе

Струмица

Кривична пријава против три лица од Банско, струмичко кои организирале свадбена веселба

Media Press

Published

на

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Д.И.(57), А.И.(54) и Е.И.(26), сите од с.Банско, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

 На 28 февруари пријавените во с.Банско организирале свадбена веселба на Е.И., на која присуствувале околу 300 лица, со што постапиле спротивно на Одлуката на Влада за забрана за организирање на домашни групирања, свадби и други веселби.

Прочитај повеќе