Connect with us

Струмица

Приведен 28-годишен маж од Борисово кој се обидел да изврши полови дејствија врз 67 годишна струмичанка

Media Press

Published

on

Имено според информациите од СВР Струмица денеска околу 01.40 часот на подрачје на Ново Село од полициски службеници од СВР Струмица бил лишен од слобода А.К.(28) од с.Борисово поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело казниво по чл.186,ст.5 од Кривичниот законик.

„На 13.11.2020 околу 23.30 часот 67 годишна жителка на Струмица пријавила додека била во својот дом дошол А.К. и истиот се обидел да изврши полови дејствија врз пријавителката која телефонски го повикала нејзиниот внук Б.Д. од с.Мокрино кој заедно со Ѓ.Н. физички го нападнале со тврд предмет А.К. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, информира СВР Струмица.

прикажи повеќе
Advertisement

Струмица

Градоначалникот Коста Јаневски со отчет за сработеното во овој период

Media Press

Published

on

По повод завршувањето на третата година од мандатот, градоначалникот Коста Јаневски на прес конференција информираше за сработеното во овој период, за реализирани проекти во областа на инфраструктурата, за реализираните капитални проекти и проекти кои се во тек, за вложувањата во образованието и социјалната заштита, како и за заложбата во борбата против корона вирусот и како Ковид- 19 се одрази врз целокупното работење и општествено живеење.

Continue Reading

Струмица

Приведен струмичанец кој избегал од затвор

Media Press

Published

on

Полициски службеници од Полициска станица Струмица ноќеска во 00.10 часот на улица „Ѓорги Василев“ во Струмица, го лишиле од слобода И.У. (32) од Струмица, за кого била распишана потерница поради бегство од затвор.

Во 03.30 часот лицето е предадено во Затвор Идризово за доиздржување на затворската казна, на која бил осуден поради повеќе сторени кривични дела, соопшти СВР Струмица.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Continue Reading

Регион

Уапсен 22 годишен дилер на дрога од Струмичко

Media Press

Published

on

СВР Струмица преку соопштение известува дека е приведен 22 годишен дилер на дрога од Ново Село, Струмичко.

Единица за недозволена трговија со дрога при СВР Струмица, по претходно добиени оперативни сознанија, денес извршија претрес во домот на Д.М. (22) во Ново Село и во дом на неговата баба М. М. во Ново Село, при што и на двете локации е пронајдена наркотична дрога марихуана  во количина од околу 1,5 килограми.

Лицето е лишено од слобода и против него ќе биде поднесена соодветна пријава до јавното обвинителство.

Continue Reading