Connect with us

Свет

Грција воведува полициски час

Media Press

Published

на

Грција од денеска воведува полициски час на цела територија, со што се ограничува движењето на граѓаните од 21 до 5 часот наутро, пренесуваат грчките медиуми.

Грчкиот заменик министер за цивилна заштита, на вонредна прес-конференција рекол дека ќе биде дозволено напуштање на домот само поради работни обврски, итни здравствени причини, како и поради домашните миленици, но за секоја од овие причини ќе биде потребна потврда или СМС-порака.

Три дена по ред, бројот на смртни случаи како последица на Ковид во Грција е над 40.

Во Бугарија се потврдени нови 3.414 случаи на коронавирус, а починаа 72 лица, објави Националниот здравствен центар. Во последните 24 часа биле тестирани 8.885 лица.

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 3056 нови случаи на инфекција со вирусот Ковид-19, а бројот на активни случаи е вкупно 16746.

Меѓу нив, 1620 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 179 се на апарати за дишење. Починаа 43 лица.

Бројот на новозаразени во САД е за прв пат е повеќе од 150 000 лица за 24 часа. Регистирани се 154.496 нови случаи на Ковид -19, а десети ден бележи повеќе од 100.000 заразени на дневна основа.

Свет

Денеска започнува второто судење на Трамп пред Сенатот

Media Press

Published

на

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ќе го започне второто судење пред Сенатот, една година по првиот процес за отповикување. Членови на Сенатот мора да одлучат дали тој го поттикнал нападот врз Капитол, кој заврши со смртни последици.

Бунтот, кој што според некои демократи е обид за државен удар извршен од домашни терористи, се смета за најопасен напад врз американската демократија од Граѓанската војна во 1860 година.

Претставничкиот дом го обвини Трамп на 13 јануари за „поттикнување бунт, засекогаш означувајќи го како претседател кој двапати беше отповикан.

Прочитај повеќе

Свет

Џо Бајден го прекина процесот на излегување на САД од СЗО

Media Press

Published

на

Новиот американски претседател Џо Бајден веднаш по влегувањето во Белата куќа потпишал серија од 17 најавени извршни наредби/декрети и почнал да поништува некои одлуки на Трамп, јавуваат странските медиуми. Џо Бајден е 46-от претседател на САД кој вчера влезе во Белата куќа.

Една од првите наредби што ги потпишал е повторното ангажирање на САД во Парискиот договор за климата.

Што се однесува до пандемијата, 46-от претседател на САД го прекинал процесот на излегување на САД од Светската здравствена организација и издаде наредба со која се воведува задолжително носење маска во просториите и областите што зависат од сојузните држави, како и при патување меѓу државите во САД, постапка што Доналд Трамп секогаш одбиваше да ја направи.

Една од наредбите се однесува на укинувањето на забраната за влез во САД за државјани на повеќе земји, претежно со муслиманско мнозинство.

Бајден, исто така, го потпишал и стопирањето на изградбата на ѕидот на границата меѓу САД и Мексико.

Прочитај повеќе

Свет

Потребна е поголема заштита и подобри услови за луѓето што работат од дома

Media Press

Published

на

Многукратното зголемување на бројот на работниците кои работат од дома како последица од пандемијата од Ковид-19 ги потенцираше лошите работни услови и недоволната заштита. Според податоците на Меѓународната организација на трудот, пред почетокот на кризата од дома работеле околу 260 милиони луѓе.

Меѓународната организација на трудот во извештајот потенцира дека е потребна подобра заштита за оние кои работат од дома. Во извештајот пишува дека честопати е „невидлива“ работата од дома затоа што овој принцип на работа се случува во приватниот сектор. Како пример се земаат земјите со низок и среден приход, во кои работниците што работат од дома работат неформално.

Лугето што работат од дома дополнително се соочуваат со поголеми безбедносни и здравствени ризици, имаат помал пристап до обука отколку работниците кои работат надвор од дома, што може да има огромно влијание на нивните за успеси во кариерата.

Работењето од дома во многу случаи не е доволно регулирано, а усогласеноста со постојните закони и понатаму претставува предизвик. Дополнително на тоа, голем број случаи, работниците од дома се класифицираат како независни изведувачи и следствено се исклучени од опфатот на трудовото законодавство.

„Само 10 земји членки на Меѓународната организација на трудот ја имаат ратификувано Конвенцијата бр. 177, која промовира еднаквост на третманот помеѓу домашните и другите платари, а малкумина имаат сеопфатна политика за домашните задачи. ” вели Џанин Берг, виша економистка на МОТ и една од авторите на извештајот.

Прочитај повеќе