Connect with us

Регион

Од денеска започна вакцинацијата против сезонски грип и во здравствените домови во Југоистокот

Media Press

Published

on

Министерството за здравство информира дека е во тек вакцинацијата против сезонски грип. Граѓаните можат да закажат термини за бесплатно вакцинирање преку својот матичен лекар.

Од вчера вакцинација започна во здравствените домови во Скопје, Велес, Неготино и општата болница во Кавадарци; од денеска во здравствените домови во Teтово, Гостивар, Кичево, Охрид, Струга, Вевчани, Македонски Брод и Ростуше и Општа болница со проширена дејност Дебар; во четврток во здравствените домови во Битола, Прилеп, Крушево, Ресен, Демир Хисар, Свети Николе, Радовиш, Струмица, Штип и Валандово и во Општа болница со проширена дејност Гевгелија, додека во петок во здравствените домови во Куманово, Кратово, Крива Паланка, Берово, Делчево, Виница, Пробиштип, Пехчево и Кочани.

Оваа година, за бесплатно вакцинирање се набавени 40.000 дози вакцини против сезонски грип, 12.000 повеќе споредено со минатата сезона.Министерот за здравство Венко Филипче денеска во изјава за медиумите потенцираше дека ова е веќе трета година по ред како се обезбедува соодветна количина за неколку категории на граѓани и тоа, лица над 65 години, лица со хронични заболувања, бремени жени, здравствени работници и деца до 5 години.

Центрите за јавно здравје од сопствениот буџет набавуваат вакцини за комерцијална употреба, кои исто така веќе од денеска се достапни за граѓаните. Секоја година интересот за вакцинирање против сезонски грип е сѐ поголем, особено кај хронично болните и постарите лица кои поради позитивното искуство од претходните години, редовно се вакцинираат. Министерството за здравство потсетува дека најефективниот начин за спречување на болеста и нејзините тешки форми е имунизацијата, особено во период кога се соочуваме со пандемијата со коронавирусот.

Регион

ГП Евзони ќе биде затворен 24 часа поради штрајк на грчките царински службеници

Media Press

Published

on

Граничниот премин Евзони ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај поради штрајк царинските служби во соседна Грција во времетраење од 05:00 часот на 24.11.2020 до 05:00 часот на 25.11.2020 година, информираат од МВР.

„Денеска (23.11.2020) раководителот на смена на ПС за ГП и ГН Богородица е информиран од раководител на смена на ГП Евзони дека поради 24 часовен штрајк на грчките царински служби, ГП Евзони ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај од 05,00 часот на 24.11.2020 до 05,00 часот на 25.11.2020 година.“ – стои во соопштението од Министерството за Внатрешни Работи

Continue Reading

Македонија

59 нови случаи на Ковид – 19 во Југоисточниот регион според синоќашниот извештај, најголем број во Струмица

Media Press

Published

on

Според извештајот кој излезе доцна синоќа во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 544-Куманово 48-Штип 31-Прилеп 50-Тетово 75-Струга 27-Велес 41-Битола 28-Охрид 38-Кавадарци 30-Гостивар 66-Гевгелија 17-Струмица 22-Крива Паланка 8-Радовиш 8-Крушево 7-Кочани 13-Пробиштип 9-Демир Хисар 3-Македонски Брод 6-Берово 4-Валандово 12-Виница 8-Делчево 4-Свети Николе 6-Кичево 55-Ресен 4-Неготино 18.

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

Вчера Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од:-Скопје 375-Куманово 33-Штип 22-Прилеп 46-Тетово 53-Велес 29-Битола 3-Охрид 2-Кавадарци 17-Гостивар 21-Гевгелија 18-Струмица 15-Крива Паланка 1-Радовиш 3-Крушево 2-Кочани 20-Пробиштип 3-Демир Хисар 3-Пехчево 4-Берово 3-Валандово 2-Делчево 3-Кратово 3-Свети Николе 9-Неготино 17.

Досега во земјата се направени вкупно 309.590 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53631, бројката на оздравени пациенти е 31659, на починати е 1487, а бројот на активни случаи изнесува 20485.

Continue Reading

Регион

Уапсен 22 годишен дилер на дрога од Струмичко

Media Press

Published

on

СВР Струмица преку соопштение известува дека е приведен 22 годишен дилер на дрога од Ново Село, Струмичко.

Единица за недозволена трговија со дрога при СВР Струмица, по претходно добиени оперативни сознанија, денес извршија претрес во домот на Д.М. (22) во Ново Село и во дом на неговата баба М. М. во Ново Село, при што и на двете локации е пронајдена наркотична дрога марихуана  во количина од околу 1,5 килограми.

Лицето е лишено од слобода и против него ќе биде поднесена соодветна пријава до јавното обвинителство.

Continue Reading