Connect with us

Здравје

Крводарителска акција на Црвен Крст во Радовиш

Media Press

Published

on

Црвен крст на Република Северна Македонија Општинска организација Радовиш Ве поканува да земете учество на крводарителската акција која ќе се одржи на 10.11.2020 година (вторник) во просториите на Општинска организација Црвен крст Радовиш со почеток од: 09:00 до 15:00 часот.

Да напоменеме дека крводарувањето не е поврзано со Ковид-19 и е сосема безбедно.
Да бидеме хумани за оние на кои им е најпотребно.

Ги замолуваме крводарителите кои ќе даруваат крв да ги почитуваат препораките за сомозаштита на Министерството за Здравство.

Факти за крводарувањето:
– Дарувањето на крв е доброволно, анонимно и бесплатно.
– Крводарител може да биде секоја здрава личност од 18-65 години.
– Жените можат да даруваат крв на секои 4 месеци, додека мажите на секои 3.
– Дарувањето крв не е болно, не создава навика и не му штети на организмот.
– Пред секое дарување крв се врши лекарски преглед.
– Дарувањето крв е корисно со тоа што ќе го проверите вашето здравје.
– На крводарителите како почитувани членови во општеството, Црвен крст им доделува признанија.
– Со 10 дарувања на крв, секој крводарител е ослобооден од плаќање на сите видови болничка партиципацијаЗдравје

Според министерот за здравство Венко Филипче состојбата во болниците се стаблизира

Media Press

Published

on

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека состојбата во болниците се стаблизира и дека на инфективните одделенија има слободни места.

„Состојбата по болниците се стабилизира, во наредниот период очекуваме повеќе исписи од приеми на болни пациенти. На денешниот состанок со директорите на ковид центрите во Скопје разговаравме за состојбата со вирусот. На инфективните оддели има доволно слободни места. Состојбата ја следиме од ден на ден и подготвени сме за секое сценарио. Доколку овие прогнози не се остварат имаме на располагање и нови оддели и дополнителни болнички капацитети кои се спремни да се отворат“, вели Филипче по состанокот со директорите на ковид центрите.

Филипче се заблагодарува на Армијата за огромната поддршка која ја даваат во справувањето со ковид кризата. Воено медицински персонал, тим составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри се распоредени во тријажниот центар на Интерно, каде ќе се врши прием на пациенти во ковид одделенијата.

Continue Reading

Здравје

Филипче: Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани

Media Press

Published

on

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за состојбата со ковид кризата.

Во однос на состојбата со епидемијата во земјата, согласно анализата на ИЈЗ за текот на епидемијата од почетокот на ноември, процентот на позитивни од тестирани генерално се движи помеѓу 36 и 41%.

Министерот Филипче информираше дека во болниците во внатрешноста има близу 1000 болнички легла на инфективни одделенија во трите клинички болници во Битола, Тетово и Штип и 12 општи болници низ државата.

На Клиниката за инфективни болести може да се хоспитализираат 163 пациенти, а во болницата ГОБ „8 Септември“ има 110 кревети, детската болница за белодробни заболувања Козле располага со 40 кревети, а дополнителни 100 болнички кревети се обезбедуваат преку приватните болници, на почетокот на следната недела.

„Засега успешно се менаџира напливот на пациенти и има кревети за хоспитализација, но како што веќе во многу наврати кажувавме притисокот врз болниците и медицинските работници е голем. Се мобилизира целиот кадар кој што е на располагање, кој може да волонтира или пак да се приклучи. Се користат сите ресурси и се прави организација. Активирани се приватни специјализанти во Ковид центрите на интерните клиники и младите и лиценцирани лекари со завршена пракса. За некои од нив оваа пракса заврши, но побаравме за модалитетите дефинитивно да бидат вработени во здравствениот систем и на тоа се работи заедно со ФЗО, Министерството за финансии“, рече Филипче.

Continue Reading

Здравје

Возрасните пациенти со спинална мускулна астрофија за првпат добија лек

Media Press

Published

on

Министерството за здравство преку соопштение информира дека вчера првпат досега на Универзитетската клиника за неврологија двајца возрасни пациенти со спинална мускулна атрофија тип 2 добија нов иновативен лек „Рисдиплам“.

Станува збор за лек кој е раствор за пер ос примена и пациентите ќе го примаат во домашни услови. Во селекцијата и ординирањето на лекот учествуваа науч. сор. д-р Иван Барбов, кој е директор на Клиниката и медицинска сестра Јасмина Коруновска.

Спинална мускулна атрофија (СМА) е наследна болест на моторниот неврон и спаѓа во групата ретки болести. Според времето на почеток на болеста и клиничката слика се дели на 4 групи: СМА тип 1, 2, 3 и 4.

Во Република Северна Македонија досега има дијагностицирано 14 пациенти. Од нив, седум пациенти се на возраст до 18 години со СМА тип 1 и 2.

Continue Reading