Connect with us

Струмица

Втор слој асфалт на дел од улиците во Струмица со што се подобрува инфраструктурата во градот

Media Press

Published

on

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел од улиците во градот, согласно планираната динамика за оваа тековна година. Претходно беа озвршени сите потребни  подготовки.

Втор слој асфалт е ставен на улицата „Максим Горки“ на површина од 1.800 метри квадратни, а во текот на утрешниот ден ќе се асфалтира на улицата „Атанас Караман“.

Општина Струмица им благодари на граѓаните за разбирањето и почитувањето на привремениот режим на сообраќај на улиците каде што деновиве се одвиваат градежните активности.

Исто така Општина Струмица ја подобрува инфраструктурата во близина на туристичките локалитети и културно – историските знаменитости.

Уредувањето на околината во близина на манастирот „Св.Леонтиј“ во Водоча коешто започна во месец мај годинава, се врши според планираната динамика.

Проектот којшто во целост е финансиран од Европската Унија преку ИПА Програмата за прекугранична соработка 2014 – 2020 година опфаќа изградба на парк во близина на манастирот, уредување на влезот на населеното место Водоча и изградба на патека до помошните објекти на манастирот.

Регион

Изгореа помошни простории на „Оранжерии Хамзали“ во близина на селото Хамзали кај Струмица.

Media Press

Published

on

Изутринава во околу 8 часот се опожарени помошни простории во кругот на АД „Оранжерии Хамзали“, во близина на селото Хамзали кај Струмица

Од ТППЕ Струмица известуваат дека во гасењето на пожарот учествувале три противпожарни возила и осум пожарникари, кои го изгаснале пожарот во 10:15 часот.

Причините за пожарот засега се непознати.

Continue Reading

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ синоќа во 11 градови низ државава одржа протести, меѓу кои и во Струмица и Гевгелија

Media Press

Published

on

„Од срцето на Македонија испраќаме силна порака. Решивме да застанеме на патот на предавството, нема да дозволиме да го скршат македонскиот народ, да го избришат македонскиот јазик, да го избришат македонскиот идентитет“, порача новиот претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Жан Дрвошанов од протестот кој со автомобили се одржуваше низ улиците на Струмица,  се до  општинската зграда каде се обрати Дрвошанов.

„Недозволиво е актуелната власт и Зоран Заев да преговараат за македонскиот идентите, јазик и историја. Расипничката политика на СДСМ во однос со преговорите и Договорот со Бугарија е на штета на македонскиот народ и бараме итно повлекување и оставка на Заев“, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Анеглинка Петкова на вчерашниот протест кој се одржа во Гевгелија.

За утре се закажани протести и во Радовиш.

Continue Reading

Струмица

Градоначалникот Коста Јаневски со отчет за сработеното во овој период

Media Press

Published

on

По повод завршувањето на третата година од мандатот, градоначалникот Коста Јаневски на прес конференција информираше за сработеното во овој период, за реализирани проекти во областа на инфраструктурата, за реализираните капитални проекти и проекти кои се во тек, за вложувањата во образованието и социјалната заштита, како и за заложбата во борбата против корона вирусот и како Ковид- 19 се одрази врз целокупното работење и општествено живеење.

Continue Reading