Connect with us

Македонија

РКЕ со предлог измени во законот за енергетика за поголеми ингеренции

Media Press

Published

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија подготвува предлог измени во Законот за енергетика со кои ќе побара поголеми ингеренции и прецизирање на надлежност во однос на изрекување на повисоки казни кон операторите на дистрибутивните системи доколку поради нивна неажурност и лоша организација ги оставиле потрошувачите без греење во време на грејна сезона.

Иницијативата за зајакнување на ингеренциите преку измени во Законот за енергетика следува откако на почетокот на грејната сезона РКЕ одржа состанок со БЕГ и сите останати компании кои го снабдуваат Скоје со топлинска енергија на кој од страна на компаниите беше информирани дека ќе нема проблем за почеток на грејната сезона.

Од таму потенцираат дека ингеренциите мора да се зголемат за да се пишуваат посериозни казни кои ќе бидат врзани со процент од вкупен приход што го остваруваат енергетските компании. Со зголемување на казните ќе се делува превентивно и операторите на дистрибутивните мрежи ќе се дисциплинираат и сериозно ќе се сфати нивната улога. Овие казни се мали и незначајни за енергетските компании, а при нивно зголемување ќе се заштитат потрошувачите.

Македонија

Во текот на вчерашниот ден вакцинирани околу 15 илјади граѓани во државата, од сабота масовна вакцинација и во Струмица

Media Press

Published

на

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 135.574 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 13.976 граѓани, а вкупно се вакцинирале 14.976 граѓани, информира Министерството за здравство.

Во државата вкупно се аплицирани 160.425 дози вакцини, а ревакцинирани се 24.851 граѓани. Со последните бројки 35% од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина.

Според министерот Филипче  вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата а интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. Бројот на лица кои се пријавиле за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 318.793.

Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања, а регистриран е 171 нов случај на Ковид 19, од нив во Југоистокот 14 од кои во Радовиш 9 и во Струмица 5.

Во Радовиш во тек е вакцинацијата на лица над 70 години а во Струмица се подготвуваат вакцинални пунктови кои се очекува од сабота да започнат со масовна вакцинација на наслението од Југоистокот .

Прочитај повеќе

Македонија

Левица поднесе Предлог-закон за намалување на платите на уставните судии

Media Press

Published

на

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието на Република Македонија, поднесоа Предлог-закон за измена и дополнување на Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица на РМ.

„Целта на овој Предлог-закон е, да се анулира додатокот за плати, кој уставните судии си го изгласаа со промена на Деловникот во октомври 2020 година, а со кој ќе може да примаат додатоци до 35% од основната плата – кои ќе изнесуваат дури до 500 евра!

Имено, овој специјален додаток се однесува на: посебни услови за работа, постоење на висок ризик и доверливост!?

Сметаме дека, во случајов, нема никаков правен основ за овие додатоци – бидејќи уставните судии работат апстрактни спорови (т.е. судир на акти), а не конкретни спорови меѓу странки.

Напротив, тие го кршат Уставот по неколку члена и тоа: чл. 113, каде со акт на судот им е дозволено да се уредува само „начинот на работа и постапката“, а не и платата; чл. 109, каде е нагласено дека се избирани од Собранието и со тоа за нив важи Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица на РМ, а материјата за плата не може да се уредува со менување на Деловник.

Исто така, потенцираме дека, постојат индиции за вршење на кривично дело по чл. 353 од КЗ, односно „злоупотреба на службена должност и овластување“, за што нашиот правен тим ја разгледува можноста за поднесување на кривична пријава.

Ние предлагаме интервенција во членовите 14 и 15 од постојниот Закон, каде коефициентот за плата на претседател на Уставниот суд би се спуштил од 4.00 на 3.60, а коефициентот за уредување на платата на судија на Уставен суд, би се спуштил од 3.70 на 2.50 – односно, намалување на платите за 1/3, исто толку колку што тие самите бесправно си ги зголемија“, стои во соопштението од Левица.

Прочитај повеќе

Македонија

Четврток е неработен ден за сите граѓани

Media Press

Published

на

За сите граѓани на Република Македонија, 13 мај (четврток), првиот ден на Рамазан Бајрам е неработен ден. Во месец мај ќе има уште еден нерабптен ден за сите граѓани на Република Македонија.  24 мај (понеделник) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители, кога граѓаните ќе имат уште еден продолжен викенд.

Прочитај повеќе