Connect with us

Струмица

Кривична пријава за лице од Струмица поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Media Press

Published

on

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице од Струмица и И.В.(45) од Струмица, управител на наведеното правно лице, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

На 26/27.09.2020 пријавените постапиле спротивно на протоколот за отварање и работа на кафетерии и угостителски објекти за исхрана, така што на повеќе стоечки маси, околу кои биле присутни повеќе лица, без да има доволно столици за сите, било извршено послужување, а на сите маси немало дезинфекциски средства и не се носеле заштитни маски на лицето.

Струмица

Шахпаска: Отворањето на РЕХА Центарот во Струмица е пример за вистинска инклузија на лицата со попреченост на пазарот на трудот и општеството

Media Press

Published

on

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска присуствуваше на отворањето на првиот Центар за работно – ориентирана рехабилитација за лица со попреченост во Струмица, чие отворање е поддржано од Швајцарската агенција за развој и соработка во партнерство со Министерството за труд и социјална политика и Програмата за развој на Обединетите нации (UNDP).

„Кога говориме дека сакаме да изградиме едно општество за сите, тоа значи дека градиме општество кое што создава услови и можности за сите граѓани, да се вклучат во личниот и општествениот развој на еднакви основи. Лицата со попреченост претставуваат дел од нашите семејства, дел од нашето општество“, истакна министерката Шахпаска.

Таа посочи дека носењето на социјалната реформа од страна на Министерството за труд и социјална политика и преку мерките предвидени со оваа реформа, се овозможува вистинска инклузија на лицата со попреченост во нашето општество.

Како и дека отворањето на Центарот е вистински пример како општествената заедница на локално ниво прави децентрализација на локалните услуги и креира политики за овозможување на лицата со попреченост да бидат вклучени на пазарот на трудот.

Освен во Струмица, во рамките на оваа заедничка интервенција во делот на социјалната реформа и креирање нови социјални услуги, во државата е основан уште еден ваков Центар во рамки на Јавна установа за рехабилитација на лица со попреченост која испорачува услуги од ист тип за лицата со попреченост од скопскиот регион.

Continue Reading

Регион

Изгореа помошни простории на „Оранжерии Хамзали“ во близина на селото Хамзали кај Струмица.

Media Press

Published

on

Изутринава во околу 8 часот се опожарени помошни простории во кругот на АД „Оранжерии Хамзали“, во близина на селото Хамзали кај Струмица

Од ТППЕ Струмица известуваат дека во гасењето на пожарот учествувале три противпожарни возила и осум пожарникари, кои го изгаснале пожарот во 10:15 часот.

Причините за пожарот засега се непознати.

Continue Reading

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ синоќа во 11 градови низ државава одржа протести, меѓу кои и во Струмица и Гевгелија

Media Press

Published

on

„Од срцето на Македонија испраќаме силна порака. Решивме да застанеме на патот на предавството, нема да дозволиме да го скршат македонскиот народ, да го избришат македонскиот јазик, да го избришат македонскиот идентитет“, порача новиот претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Жан Дрвошанов од протестот кој со автомобили се одржуваше низ улиците на Струмица,  се до  општинската зграда каде се обрати Дрвошанов.

„Недозволиво е актуелната власт и Зоран Заев да преговараат за македонскиот идентите, јазик и историја. Расипничката политика на СДСМ во однос со преговорите и Договорот со Бугарија е на штета на македонскиот народ и бараме итно повлекување и оставка на Заев“, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Анеглинка Петкова на вчерашниот протест кој се одржа во Гевгелија.

За утре се закажани протести и во Радовиш.

Continue Reading