Connect with us

Македонија

Неконтролирано расте бројот на нови случаи, за 24 часа 364 позитивни на Ковид -19, расте бројот и во Југоистокот

Виолета | Media Press

Published

on

Во последните 24 часа се направени 2.140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-184, Куманово-13, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-19, Струга-6, Велес-4, Битола-10, Охрид-4, Кавадарци-5, Гостивар-4, Гевгелија-5, Струмица-21, Крива Паланка-5, Радовиш-11, Кочани-17,  Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-11, Кичево-3, Неготино-1. Во болнички услови починати се тројца пациенти од кои еден од Охрид (73 г.), еден од Гостивар (62 г.) и еден од Радовиш (72 г.).

Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од: Скопје-35, Куманово-12, Дебар-2, Штип-3, Прилеп-16, Тетово-6, Струга-3, Велес-4, Битола-4, Охрид-4, Кавадарци-1, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-4, Крива Паланка-3, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Свети Николе-2, Кичево-1, Ресен-1, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 19.777, бројката на оздравени пациенти е 15.855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.147. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7.908, активни 1315

• Куманово 1.836, активни 167

• Дебар 291, активни 34

• Штип 1.319, активни 88

• Прилеп 754, активни 134

• Тетово 1.536, активни 181

• Струга 700, активни 46

• Велес 352, активни 36

• Битола 354, активни 84

• Охрид 447, активни 35

• Кавадарци 260, активни 44

• Гостивар 963, активни 70

• Гевгелија 160, активни 61 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 23 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 350, активни 203

• Крива Паланка 135, активни 40

• Радовиш 118, активни 45

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 466, активни 199

• Пробиштип 121, активни 18

• Демир Хисар 62, активни 2

• Македонски Брод 94, активни 1

• Пехчево 46, активни 3

• Берово 132, активни 50

• Валандово 57, активни 42

• Виница 128, активни 38

• Делчево 179, активни 89 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 26, активни 2

• Свети Николе 391, активни 66

• Кичево 343, активни 31

• Ресен 167, активни 8

• Неготино 62, активни 14 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 201.512 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се четири пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациенти од кои на кислородна поддршка се 45 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се три деца и три мајки позитивни на Ковид-19, а хоспитализирани се две деца и две мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември” примени се тројца пациенти. Вкупно хоспитализирани се 40 пациенти од кои на респиратор се четворица пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Македонија

Незначителни промени на цените на горивата кои важат од полноќ

Александар | Media Press

Published

on

Малопродажните цене на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со минатонеделната одлука и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 58,50 денари за литар, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 60,50 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 50,00 денари за литар, соопштува Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со минатонеделната одлука да се продава по 50,50 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,184 ден/кг во однос на одлуката од претходната недела и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 26,938 ден/кг

Continue Reading

Македонија

МТСП: Од утре почнува етапната исплата на октомвриските пензии

Виолета | Media Press

Published

on

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19.

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

–           Во вторник, на 27.10.2020 година исплата на пензии со висина до 11.000 денари;

–           Во  среда , на 28.10.2020 година исплата на пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари;

–           Во четврток , на 29.10.2020 година исплата на пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари;

–           Во петок  , на 30.10. 2020 година исплата на пензии во висина над 18.000 денари.

Пензионерите кои користат платежна  картичка, поврзана со сметката на која се префрлува пензијата, со парите можат да располагаат од вторник  28октомври . Тие можат да ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

Етапното процесирање на пензиите ќе овозможи спроведување на препораките и мерките за спречување и ширење на вирусот, со оглед на тоа што пензионерите како возрасна група се најранливи.

Министерството за труд и социјална политика укажува дека пензиите се сигурни на сметките на корисниците, пензискиот систем е стабилен и функционира без проблеми.

„Апелираме до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплати, затоа што етапната исплата е направена со цел да се намали метежот пред банките и можностите за загрозување на личното и јавното здравје.Потсетуваме на обврската за носење лична заштитна опрема којашто ги покрива пределот на носот и устата како и на држење растојание при чекање ред пред и внатре во банките“, велат од МТСП.

Continue Reading

Македонија

Пресечен меѓународен транспорт на дрога, пронајдени околу 100 килограми хашиш

Виолета | Media Press

Published

on

 Во текот на вчерашниот ден Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во заедничка акција со полициски службеници од Одделот за специјални полициски операции и СВР Охрид  пресече меѓународен транспорт на наркотична дрога – хашиш во количина од околу 100 килограми.

“Имено, околу 12.20 часот, во непосредна близина на градските гробишта во Охрид полициски службеници запреле товарно возило – комбе „цитроен“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Ч.Б.(53), државјанин на Р.Турција. При извршен преглед на комбето, во задниот багажен простор, пронајдени се три големи картонски кутии и една полиетиленска торба во кои биле сместени 114 пакувања хашиш. Од страна на крим-техника е извршена обработка на возилото и подигнати се материјални докази, а Ч.Б. е лишен од слобода и приведен во СВР Охрид.

По преземени мерки и активности е утврдено дека Ч.Б. пред околу две недели со авион пристигнал од Истанбул во Приштина, пa во Република Северна Македонија и во Скопје остварил средба со неколку лица за да го изврши транспортот на дрогата од нашата земја во Република Турција“, информират од МВР.

По комплетирање на целосната документација против Ч.Б. ќе биде поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство Охрид, со цел определување мерка притвор.  Покрај ова, во текот на вчерашниот ден извршени се претреси на подрачјето на Скопје, при што се лишени од слобода уште две лица и одземени се предмети за понатамошна постапка, а во консултација со Јавен обвинител кривичната пријава ќе биде проширена, додаваат од ресорното Министерство.

 

Continue Reading