Connect with us

Здравје

701 лице заработиле казна за неносење заштитна маска

Виолета | Media Press

Published

on

Во текот на изминатото деноноќие (06/07.10.2020 година) на територијата на државата, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 701 прекршок.
Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со КОВИД-19.

Инаку во вчерашниот извештај од Министерството за здравство, беа регистрирани 225 нови случаи позитивни на Ковид -19, а последните денови бројот е речиси постојано над 200.

Здравје

Обезбедени се вкупно 142 единици конвалесцентна плазма

Александар | Media Press

Published

on

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 142 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19. Станува збор за 100 дарители кои донирале плазма и досега над 120 пациенти со Ковид-19 се третирани со конвалесцентна плазма, што содржи антитела против овој вирус, создадени од човечкиот организам за сузбивање на болеста. 

Потсетуваме дека граѓаните кои се оздравени имаат можност да им помогнат на оние кои во моментов се борат со коронавирусот и што претставува врвен чин на хуманост.  

Преку подарената конвалесцентна плазма, антителата на оздравените пациенти се користат во сузбивање на болеста кај друго лице со Ковид-19. Лицето дарител на конвалесцентна плазма треба да има документиран лабораториски доказ дека било болно од Ковид-19, да има два негативни теста во рок од 24 часа, да биде минимум 21 ден без симптоми, по што се прави дополнителен тест за потврда дека нема присуство на вирус. .  

Институтот за трансфузиона медицина е достапен во секое време и сите оздравени пациенти кои ги исполнуваат условите за дарители, може да се јават за детални информации и закажување во Институтот за трансфузиона медицина, да ја покажат својата хуманост и да помогнат во лекувањето на другите заболени со Ковид-19.  

Continue Reading

Здравје

Извештај на ИЈЗ: Возрасната група на лица од 20-29 години со најмногу нови позитивни случаи

Александар | Media Press

Published

on

Последниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 28 септември до 4 октомври бележи 9.832 тестирани материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, зголемување од 1,5% во однос на минатата недела.

Регистрирани сe 1.203 нови позитивни случаи од 31 град во државата со зголемување од 35,5% во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=519; 43,1%), а највисока неделна инциденца е регистрирана во Берово – 192,3/100.000

Во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 544 (45,2%) лица од женски и 659 (54,8%) од машки пол.

Според место на постојано живеење/ повремен престој, случаи на COVID-19 се регистрирани во 35 градови/ЦЈЗ низ државата. Најголем дел регистрирани во Скопје, Куманово, Тетово и Штип, додека највисок морталитет се регистрира во Струга, Дебар и Штип. Од градовите каде што е регистриран поголем број на случаи највисок леталитет се регистрира во Струга.

Возраста на заболените се движи од 0 до 99 години (просек – 44,1 години). Најголем број на заболени се на возраст над 60 години – 4.134 (21,9%) со инциденца од 1.078,6/100.000, а највисока специфична инциденца од 1.251,9/100.000 се регистрира на возрасната група од 50-59 години (3.481 заболен). Најниска инциденца од 284,9 и 388,9 на 100.000 жители се регистрира кај деца на возраст од 0-9 и 10-19 години, каде се пријавени 652 и 973 случаи соодветно.

Според извештаите од болниците кои пристигнаа до ИЈЗ (КИБФС, ГОБ 8-ми Септември, ИБЗД Козле, Клинички болници Штип, Тетово и Битола, Општи болници Прилеп, Куманово, Охрид, Гостивар, Струга, Струмица, Велес, УК за гинекологија и акушерство, Клиника на Аџибадем Систина и Zhan Mitrev Clinic), моментално се хоспитализирани 342 лице, а од нив 96 се на кислородна поддршка и 9 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.

Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура (66,1%), малаксаност (43,3%), кашлица (39,1%), главоболка (15,9%), болка во грло (15,5%), ослабен осет за мирис и/или вкус (12,2%), треска (11,9%) и отежнато дишење (10,7%).

Continue Reading

Здравје

Рекордни 317 нови случаи позитивни на Ковид -19. Бројот на активни случаи во земјава се приближува кон 3000

Виолета | Media Press

Published

on

Во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. Троцифрен број на нови случаи повторно во Скопје, а расте бројот и во Југоистокот. Така нови случаи позитивни на корона вирус има во Струмица, Гевгелија и Радовиш. Според извештајот во Скопје се регистрирани 182, Куманово 12, Штип 13, Прилеп 5, Тетово 8, Велес 7, Битола 6, Гостивар 11, Гевгелија 12, Струмица 12, Радовиш 5, Кочани 18, Валандово , Дебар, Крива Паланка по 3, Кавадарци, Свети Николе и Кичево 4, Делчево 2, и Ресен Охрид и Неготино по 1

Починати се 4 лица, од Скопје (59г.), Струга(65г.), два пациенти од Гостивар (71г. и 76г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

-Скопје 24

-Куманово 12

-Штип 3

-Прилеп 14

-Тетово 8

-Струга 3

-Велес 3

-Битола 5

-Кавадарци 2

-Гостивар 7

-Гевгелија 1

-Струмица 4

-Радовиш 4

-Кочани 6

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 1

-Пехчево 1

-Берово 2

-Виница 1

-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 199.372 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19413, бројката на оздравени пациенти е 15749, на починати е 772, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2892.

Continue Reading