Connect with us

Радовиш

Јана Јованова е финалист на еден од најголемите и најдобро организираните OnLine натпревари во светот

Media Press

Published

на

Младата пијанистка Јана Јованова од Радовиш, повторно  изненадува со нејзините извонредни интернационални успеси! Овој пат станува збор за еден од најголемите и најдобро организираните OnLine натпревари во светот.

Со започнувањето на светската пандемија со КОВИД-19 и воведувањето на различни форми на карантин во скоро сите држави во светот, голем дел од пијанистите и педагозите по пијано почнаа да изнаоѓаат начини како да се продолжи со музицирање и со настапи за да се задржи мотивацијата за работа кај младите пијанисти. Така се појавија повеќе OnLine натпревари кои на различни начини го организираа оценувањето на младите пијанисти.

Јана Јованова во претходните месеци учествуваше на повеќе вакви наптревари и секогаш беше помеѓу победниците. Сега таа е повторно помеѓу финалистите на OnLine натпревар и тоа на еден од најдобро организираните натпревари во светот.

#StayHome International Piano Competition најпрво беше организиран само за возрасни пијанисти а по огромниот успех и интерес за овој натпревар, организаторите одлучија да направат и издание за млади пијанисти под името #StayHome Young.

На овој натпревар за учество се пријавија 125 млади пијанисти од 30 различни земји од сите 5 континенти во светот. Радовишанката Јана Јованова е единствената натпреварувачка не само од нашата земја туку и од поширокиот балкански регион, која е избрана да биде помеѓу финалистите на овој натпревар.

Финалето ќе биде одржано „во живо“ на 11 октомври (недела) околу пладне по средноевропско време, преку OnLine streaming на YouTube каналот на натпреварот како и на нивната официјална Facebook страна. Жири комисијата во која се вклучени еминентни пијанисти и професори од различни краеви од светот во исто време ќе бидат вклучени за да во реално време ги слушаат и оценуваат младите пијанисти. Како публика односно гледачи на натпреварот можат да се вклучат сите луѓе од целиот свет и истовремено да го дадат својот глас за нивниот омилен млад пијанист.

„Многу се радувам што повторно сум помеѓу финалистите и се надевам дека и овој пат како и до сега, ќе успеам да се пласирам помеѓу најдобрите. Бидејќи информацијата дека сум влезена во финале ја добив денес на 05 октомври кога е светскиот ден на наставниците, би сакала јавно да ја изразам мојата неизмерна благодарност кон сите мои досегашни наставници. Најпрво на мојата доскорешна наставничка Андријана Јанков на мојата нова наставничка Наташа Калајџиева но и на професорките Марија Максимова, Бисера Иванова и Александра Трајкова од средното музичко училиште во Штип, а секако тука е и нашиот семеен пријател Симон Трпчески. Сите тие си имаат своја заслуга за моите досегашни успеси“ изјави Јана Јованова за Mediapress.mk .

Ние како редакција и посакуваме успешно претставување и висок пласман на овој светски натпревар. Се надеваме дека Јана повторно ќе биде помеѓу победниците!

Радовиш

Од утре започнува асфалтирањето на делот од регионалниот пат од Радовиш кон планината Плачковица

Media Press

Published

на

Од утре започнува асфалтирањето на делот од регионалниот пат од Радовиш кон планината Плчаковица со што целосно завршува реконструкцијата на овој патен правец. Градоначалникот Герасим Конзулов заедно со раководителот на одделението за урбанизам Кирчо Сусинов, денеска изврши увид во работните активности.

Конзулов апелира до граѓаните да се воздржат од патување кон планината Плачковица овие денови бидејќи нема да е прооден за секаков вид на возила во време од 09.00 до 17.00 часот секој работен ден освен недела, се до завршувањето на асфалтирањето.   

Пред две години беа реконструирани 3 колометри на делот од Шумска куќичка кон градот Радовиш,  а минатата година уште  7 колометри.   Со оваа последна фаза од околу 8 километри целосно ќе биде завршена реконструкцијата на овој патен правец кој води кон атрактивната и примамлива за планинарите и туристите, планина Плчаковица.

Според Градоначалникот Конзулов со ова целосно ќе биде обновен регионалниот пат кон Плачковица после 42 години.

Прочитај повеќе

Радовиш

Лиле Стефанова од Радовиш е една од петте нови јавни обвинители во тимот Русковска

Media Press

Published

на

Лиле Стефанова е една од петте кандидати кои Советот на јавни обвинители со гласање ги избра, да преминат од основните јавни обвинителства каде работеле, во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска. Останатите четворица се Наташа Поп-Трајкова, Артан Ајро, Трајче Пеливанов и Катерина Коларевиќ

Според биографиите кои пред гласањето ги читаше претседателот на Советот на јавни обвинители, кандидатите имаат од 8 до 16 години искуство како јавни обвинители. Најголем стаж има Лиле Стефанова која веќе беше јавен обвинител во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, до пред да премине во Специјалното јавно обвинителство.

„Лиле Стефанова работела како основен јавен обвинител во основното јавно обвинителство во Радовиш во периодот од 2004 до 2010 година. Од 2010 година до 2015 година била јавен обвинител во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а потоа во СЈО. Има стаж како јавен обвинител од 16 години и добиено оценка од 25 поени. “, рече претседателот на Советот на јавните обвинители, Ацо Колевски кој читаше дел од биографиите на обвинителите.

На огласот, распишан пред 6 месеци, се пријавиле 14 кандидати.

Прочитај повеќе

Радовиш

Одбележан Денот на планетата Земја во Радовиш, со акција за чистење и уредување на градскиот парк на ридот

Media Press

Published

на

Денеска се одбележува Денот на планетата Земја, празник на единствениот дом на сите живи суштества. По тој повод во Радовиш екипата на ЈП Плаваја заедно со доброволците од Црвениот крст спроведоа акција за уредување на градскиот парк на ридот.

По тој повод градоначалникот Герасим Конзулов Заедно со младите активисти на Црвениот крст засади дрвце како симбол на обновата и заштитата на природата и упати апел до граѓаните да ја чуваат животната средина.

На градскиот парк исто така е поставена и нова урбана опрема, клупи и канти за отпадоци и нова фонтана. Конзулов апелира до граѓаните да ја чуваат урбаната опрема.

Во рамките на акцијата е предвидено да се чистат пешачките патеки и обраснатата вегетација, посадени се нови садници на дрвја, а старите клупи ќе бидат репарирани.

Голем проблем на општина Радовиш претставуваат и дивите депонии кои неконтролирано се прават на излезот од градот кон планината Плачковица, за кои како што рече градоначалникот Конзулов се поставуваат и прегради од земја но сепак пак се загадува.

Меѓународниот ден на планетата Земја на 22 Април секоја година се одбележува ширум светот со разни манифестации и акции, со цел да се сврти вниманието на јавноста на зачењето на зачувување на животната средина и да доведат до промена на еколошката свест.

Денот на Планетата Земја за првпат е одбележен на 22 април 1970 година во САД. Оваа дата е прифатена како Ден на планета Земја на Конференцијата на Обединетите нации за животна средина во 1992 година.

Прочитај повеќе