Connect with us

Радовиш

Сертификати за лични и образовни асистенти во Општина Радовиш

Виолета | Media Press

Published

on

Градоначалникот на Општина Радовиш Герасим Конзулов денеска им ги додели сертификатите за лични и образовни асистенти на лицата кои успешно ја завршија обуката, според програмата на УНДП за општокорисна работа.

Во оваа програма, финансиски подржана од Општина Радовиш, беа вклучени 22 лица од кои 11 лични и образовни асистенти, 2 лица како негувател- воспитач на деца од предшколска возраст и 9 лица како соработници за посета на стари и немоќни.

„Им честитам и им посакувам успех во работата!“ вели Конзулов по доделувањето на сертификатите.

Радовиш

Девојче од с. Габревци, Радовишко го загуби животот по пад од трактор

Александар | Media Press

Published

on

Шеснаесетгодишна девојка од с. Габревци, Радовишко била прегазена од полуприколката на трактор што го управувал нејзиниот дедо.

На местот на настанот бил извршен увид од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Радовиш.

На 06.09.2020 во 10.10 часот било пријавено дека на влез од с.Габревци, радовишко, 16-годишна малолетничка од с.Габревци, додека се возела на трактор „ИМТ 533“, кој бил управуван од нејзиниот дедо Ѓ.А.(60) од истото село, паднала и била прегазена од полуприколката, по што починала на местото на настанот. Извршен бил увид на местото на настанот од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Радовиш. – соопштуваат од МВР                               

Continue Reading

Здравје

По четири дена повторно еден позитивен случај на Ковид-19 во Радовиш

Александар | Media Press

Published

on

Во последните 24 часа се направени 484 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 9
-Дебар 1
-Прилеп 5
-Тетово 3
-Гостивар 1
-Гевгелија 12 (странски државјани)
-Струмица 1
-Радовиш 1
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Делчево 1
-Кратово 1

Починати се 6 пациенти, од Скопје (73г), Струга (79г), Гостивар (55г), Крива Паланка (63г), Делчево (86г) и од Кичево (74г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 251 оздравен пациент од:

-Скопје 171
-Куманово 15
-Штип 10
-Прилеп 15
-Тетово 2
-Велес 6
-Битола 2
-Кавадарци 4
-Гостивар 2
-Гевгелија 2
-Пробиштип 3
-Пехчево 3
-Берово 5
-Виница 1
-Свети Николе 8
-Кичево 1
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 158.003 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15127, бројката на оздравени пациенти е 12486, на починати е 623, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2018.

Continue Reading

Радовиш

Пронајдени 36 мигранти на патот Радовиш-Штип

Александар | Media Press

Published

on

Во раните утрински часови на 05.09.2020 во близина на клучката за Неготино на магистралниот пат Радовиш-Штип, полициски службеници дале знак за запирање на камион „мерцедес“.

Возилото не застанало на дадениот знак на полицијата и продолжило со движење околу 1 километар при што возачот го запрел возилото и се дал во бегство.

Во возилото биле пронајдени 36 лица-мигранти (11 од Пакистан, 9 од Авганистан, 7 од Сирија, 5 од Бангладеш, 2 од Иран и по еден од Ирак и Турција).

Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и расчистување на случајот. 

„На 05.09.2020 околу 04.00 часот на магистралeн пат Радовиш-Штип, во близина на клучка за Неготино, полициски службеници дале знак за запирање на товарно моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое не застанало и продолжило уште околу еден километар. Потоа возачот го запрел возилото и го напуштил местото на настанот. При преглед во возилото биле пронајдени 36 лица-мигранти (11 од Пакистан, 9 од Авганистан, 7 од Сирија, 5 од Бангладеш, 2 од Иран и по еден од Ирак и Турција).Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и расчистување на случајот.“ – Стои во соопштението од мвр

Continue Reading