Connect with us

Технологија

Најновата технологија на брзо полнење допринесува до 50% полнење на батеријата за пет минути

Media Press

Published

на

Qualcomm® Quick Charge™ технологијата е број еден метод за брзо полнење. Петата серија на оваа технологија е најбрзото светско комерцијално решение кое носи неверојатни резултати со полнење на телефоните до 50% за околу пет минути со нови технологии и безбедносни карактеристики.

Од компанијата истакнуваат дека Qualcomm® Quick Charge™ 5 во споредба со претходната генерација доаѓа со 70% поголема ефикасност и многу поголема брзина на полнење на батеријата. Ова се однесува на “dual charging” решението, кое всушност батеријата ја дели на две 2250mAh ќелии, кои се поврзани за да се зголеми напонот.

Оваа технологија доаѓа со два пати поголеми брзини и многу нивоа на заштита. Поставени се осум нивоа на наднапонска заштита, три нивоа на термичка заштита и три нивоа на прекуструјна заштита во системот на полнење.

Технологија

Новата услуга Starlink Maritime на SpaceX носи интернет на бродовите

Media Press

Published

на

Сопствениците на чамци сега ќе можат да се поврзат на Интернет Starlink на SpaceX додека пловат далеку од брегот. Од трговски бродови до нафтени платформи и премиум јахти, Starlink Maritime ви овозможува да се поврзете на Интернет од најоддалечените точки на водата низ целиот свет, исто како што би правеле во канцеларија или дома.

SpaceX тврди дека Starlink Maritime Internet хардверот зафаќа малку простор и доаѓа со држач што лесно се инсталира. Оваа услуга користи шифрирање од крај до крај за заштита на податоците и доверливост на корисничкиот сообраќај.

Од Starlink Maritime се бара да плати еднократна цифра од 10.000 долари за две сателитски антени со високи перформанси и потоа 5.000 долари месечно за интернет од 350 Mb/s.

Веб-страницата на SpaceX вели дека Starlink во моментов се користи за снимање на висококвалитетни видео снимки од нивното слетување на ракети во морето, „обезбедувајќи континуирана снимка од мотори кои генерираат над 86.000 килограми потисок“.

SpaceX сподели мапа (подолу) на која се прикажани областите опфатени со Starlink Maritime Internet.

сината боја ја означува моменталната достапност, додека потемните бои значат дека услугата ќе почне да работи доцна оваа година или почетокот на следната година. Старлинк работи благодарение на соѕвездието сателити кои орбитираат околу Земјата и испраќаат широкопојасен интернет до потрошувачите. Главната цел на компанијата е да обезбеди пристап до Интернет на заедниците кои моментално го немаат или имаат многу слаб пристап, но голем број корисници на мрежата Starlink исто така живеат во градови и добро поврзани локации.

Starlink моментално има 400.000 претплатници во 36 земји, што е зголемување од февруари кога имаше 250.000 претплатници.

Прочитај повеќе

Технологија

Вредноста на биткоинот падна на 31.000 долари – пад од 50% од ноември

Media Press

Published

на

Забавувањето на глобалниот економски развој се одрази и на пазарот на криптовалути. Најпознатата и во исто време највредната дигитална валута на светот Биткоин падна за 5,47% за само 24 часа, а нејзината вредност моментално се проценува на 31.842 долари.

Дека станува збор за навистина драматичен пад на вредноста на оваа криптовалута покажува и податокот дека Биткоинот во еден момент вредел помалку од 30.000 долари на дигиталните централи и веб-страниците за продажба и купување на криптовалути, но успеал брзо да се опорави. Сепак, не многу.

Оваа криптовалута стагнираше и продолжи да паѓа поради големата распродажба на акциите на компаниите во Соединетите Американски Држави минатата недела, што предизвика лудило на пазарот на криптовалути и го поттикна пазарот да падне за околу 10%.

Покрај тоа, Биткоинот како најголема криптовалута во светот ослабе за нешто повеќе од 5% достигнувајќи вредност од 32.860 долари пред два дена. Така, оваа валута забележа најниско ниво на вредност од јули 2021 година, а нејзиното тргување остана на низок опсег во текот на оваа година. Засега статистиката покажува дека нема простор оваа криптовалута да ја врати својата вредност од 2021 година, пренесува Cnbc.

Биткоинот сепак може да ја изгуби својата вредност?

Кога веќе ја спомнуваме минатата година, вреди да се истакне дека биткоинот ја имаше својата максимална вредност во ноември, кога беше неопходно да се издвојат 68.990 долари за една од овие „монети“. Сето ова укажува дека оваа криптовалута паднала за цели 50% од ноември.

Во меѓувреме, Федералните резерви во САД во средата ја зголемија референтната каматна стапка за половина процентен поен како одговор на инфлаторните притисоци. Така, самата берза во оваа земја зајакна, бидејќи претседателот на Федералните резерви, Џером Пауел, изјави дека не размислува за повисоко зголемување на стапката од 75 поени, туку до четврток инвеститорите ги избришале добивките на ФЕД.

Факт е дека глобалниот пазар се повеќе е под притисок на инфлацијата и економската криза предизвикана прво од пандемијата на вирусот, а сега и од војната во Источна Европа. Некои експертски предвидувања покажуваат дека Биткоинот би можел да падне и до 25.000 долари пред да направи некој значаен потег во однос на растот.

Според CoinGecko.com, глобалната пазарна капитализација за криптовалутите беше 1,68 трилиони долари во неделата, а обемот на тргување со криптовалути во последниот ден беше 119 милијарди долари. Крипто-инвеститорите исто така беа на работ во текот на викендот откако стабилкоинот TerraUSD накратко ја загуби врската со доларот.

Стабилкоин е дигитална валута дизајнирана да ја поврзе нејзината вредност со реалните средства. Издавачите на Stablecoin често ги поддржуваат своите виртуелни валути со други средства што се чуваат во резерви. Во овој случај, TerraUSD има за цел да биде поврзан со американскиот долар.

Прочитај повеќе

Технологија

Adobe подготвува бесплатна веб-верзија на Photoshop

Media Press

Published

на

Со овој потег компанијата има за цел да ја направи програмата попристапна, да привлече нови корисници, но и да и зададе удар на конкуренцијата.

Веб верзијата на Photoshop моментално се тестира во Канада, каде секој корисник може да пристапи до неа со едноставно најавување на бесплатна сметка на Adobe. Компанијата ја опишува оваа услуга како freemium, што значи дека одредени алатки ќе бидат достапни само за корисниците кои плаќаат за нив. Сепак, сите основни функции на Photoshop ќе бидат потполно бесплатни, пишува The Verge.

На овој начин, Adobe се заканува да ја потисне Canva, која моментално е најпопуларниот бесплатен веб сервис за графички дизајн на глобално ниво, иако нуди само основни функции за уредување фотографии, како што се филтри, сечење и ефекти.

Со додавање на напредни Photoshop алатки на едноставниот интерфејс на Canva, Adobe има намера да ја направи апликацијата подостапна за почетниците и потенцијално да привлече корисници кои ќе сакаат да платат за целосната верзија на програмата.

Бета верзијата е веќе тука

Компанијата презеде сличен чекор со лансирањето на мобилни апликации, како што се Fresco и PS Express. Исто така, бета веб-верзија на Photoshop беше лансирана минатиот октомври. Тоа е едноставен интерфејс заснован на соработката на уметниците со заедницата, бидејќи овозможува пристап до дизајнот, оставајќи коментари и правејќи промени.

Иако Adobe не даде временска рамка за тоа кога freemium ќе се прошири во други региони, компанијата продолжува да ја ажурира бета верзијата, додавајќи повеќе креативни алатки достапни во оригиналната верзија на програмата. Марија Јап, потпретседател на Adobe, изјави за The Verge:

Сакаме да го направиме Photoshop попристапен и полесен за користење, за да може повеќе луѓе да го пробаат.

И за крај уште една вест од компанијата Adobe. Во вторник, 14 јуни, беше претставен новиот Неврален филтер за Photoshop. Станува збор за филтер за „реставрација“ на фотографии кој користи вештачка интелигенција за да ги „чисти“ старите фотографии од гребнатини и делумно да ги врати нивните оригинални бои. Во комбинација со веќе постоечки филтер за додавање боја на црно-белите фотографии, старите фотографии добиваат нов живот.

Прочитај повеќе