Connect with us

Македонија

Бензините поевтинуваат за денар и половина, дизелот само половина

Александар | Media Press

Published

on

Регулаторна Комисија за Енергетика на денешната седница донесе Одлука во која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,61%, во однос на малопродажните цени на нафтените деривати.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,50 денар/литар, и ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 60,00 ден/лит, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 62,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), се намалуваат за 0,50 денар/литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 53,00 ден/лит, Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава за 52,50 ден/лит.

За 0,370 ден/кг се намалува и цената на мазутот М-1 НС и новата цена ќе изнесува 26,215 ден/кг.

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 54,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 57,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 47,00 (денари/литар
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 35,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 19,498 (денари/килограм)

Македонија

88 нови случаи на Ковид -19, вкупно во земјата бројот на активни изнесува 2078

Виолета | Media Press

Published

on

Во изминатово деноноќие во Македонија починаа пет пациенти, а има и 88 новозаразени граѓани од корона вирусот, соопшти денеска Министерството за здравство.

-Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г), се наведува во инфорамцијата.

Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 45, Куманово 4, Штип 1 , Прилеп 7, Тетово 6 , Струга 3, Битола 2 , Охрид 3 , Гостивар 1, Струмица 7,Крива Паланка 2, Кочани 3, Македонски Брод 1, Виница 1 и Кичево 2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од: Скопје 42,Куманово 17,Штип 7,Прилеп 16,Тетово 10,Велес 1,Битола 2,Охрид 4,Гостивар 10,Гевгелија 4 ,Крива Паланка 5,Радовиш 2,Кочани 4,Пробиштип 2,Пехчево 2,Кратово 1 , Свети Николе 2,Кичево 3 и Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 177.635 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

-Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16867, бројката на оздравени пациенти е 14084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2078, се наведува во информацијата.

Continue Reading

Македонија

(Во живо) Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Виолета | Media Press

Published

on

Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Continue Reading

Македонија

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Виолета | Media Press

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, оствари средба со францускиот амбасадор, Кристиан Тимоние, кој е во заминување,

Маричиќ му се заблагодари за посветеноста и личното учество во постигнувањето на најдобриот можен исход на реформскиот пат на Република Северна Македонија.

Маричиќ потенцираше дека Франција како голем пријател на Северна Македонија покажува силна поддршка за нашите аспирации за брз почеток на преговорите со ЕУ, но и дека е значаен поддржувач на реформските процеси за изградба на систем на владеење на правото, како и за унапредувањето и заштитата на човековите права.

Изразувајќи очекување за продлабочување на соработката, Маричиќ истакна дека земјата се наоѓа во исклучително важен период непосредно пред одржувањето на првата меѓувладина конференција и официјалниот почеток на преговорите меѓу Северна Македонија и ЕУ, период во кој интензивирано ќе се посвети на реформите во делот на владеењето на правото.

Continue Reading