Connect with us

Забава

На денешен ден во 1856 година е роден генијалниот Никола Тесла

Avatar

Published

на

Како луѓе, ние често пати сонуваме за подобро утре и посветла иднина.  Денес, бележиме 164 години од раѓањето на човекот кој ја осветли нашата иднина, еден од најголемите умови, татко на наизменичната струја, научник, истражувач и пронаоѓач, Никола Тесла. Роден е на 10 јули 1856 година во селото Смилјан, Австро-Унгарија (денешна Хрватска). Иако во себе носел српско потекло, тој подоцна добива американско државјанство и остатокот од својот живот го поминал како граѓанин на САД.

Неговиот придонес во дизајнирањето на современите системи за напојување на наизменична струја, како и Теслиниот калем го издвојваат како еден генијалец и една од најзначајните личности од историјата.  Како наследство на новите генерации, Тесла остави голем број на патенти и пронајдоци во областа на електротехниката и радиотехниката, а особено е запаметен по примената на наизменична струја и радио комуникација.

Како негови најважни пронајдоци се издвојуваат: телеавтоматика (далечинско управување со бродови), систем за безжичен пренос на сигнали, Теслина намотка, големи откритија во физиката, како што се Х-зраци, систем за повеќефазни струи, електрони, космички зраци и многу други.

Тесла бил една неуморна душа за која се сметало дека има фотографска меморија. Можел да запамети книги, експерименти, слики, визии и факти со извонредна точност.
Тој тврдел дека има визии. Наводно, му се појавиле во форма на ненадејни трепки на светлина, каде што гледа како треба да изгледаат неговите пронајдоци. Тесла зборувал 8 јазици, а има добиено и 15 почесни докторати.

За себе тврдел дека не е изумител туку откривач на работи што постојат во природата околу нас. За неговиот успех во инвентивноста, сам тврдел дека се должи на вродената способност да неверојатно визуелизира работи, процеси и настани. Според тоа, тој прво би ги дизајнирал сите свои експерименти во главата, а потоа би ги пренесел во пракса.

Забава

Десетте најдобри држави за соло патување!

Avatar

Published

на

Додека соло патувањето продолжува да расте во популарност, авантуристичките поединци од целиот свет тргнуваат на патот да го истражуваат светот.

Новата студија на компанијата Bounce ја стави Хрватска на врвот на листата на најдобри земји за вакви патувања.

Компанијата Bounce, која има капацитети за складирање багаж на преку 8.000 локации во над 1.000 градови низ светот, ги издвои 10-те најдобри места за соло патување.

Истражувањето го спровеле експерти за патувања, а анализата на различни фактори како што се бројот на атракции, цените на сместувањето и храната, просечната температура и безбедноста, покажала кои се најдобриот избор за соло авантуристите.

Хрватска е позната по својата природна убавина, плажите што го одземаат здивот и неверојатните историски знаменитости. Хрватска нуди разновиден опсег на искуства што ќе ги задоволат желбите на сите патници, според Croatiaweek . .

Живописните пејзажи на земјата, преполни со шармантни крајбрежни градови, волшебни острови и прекрасни национални паркови, обезбедуваат неверојатна позадина за соло истражување.

Интересен е податокот дека на трето место е Словенија, земја која е подеднакво добра и за семејни одмори и за самостојни посети, што и оваа листа го потврдува.

Листата на првите десет земји за соло патување изгледа вака:

1. Хрватска

2.Малта

3.Словенија

4.Португалија

5.Исланд

6.Грција

7.Унгарија

8.Шпанија

9.Сингапур

10.Израел

Прочитај повеќе

Забава

Трикови кои ја прават малата кујна поголема: Уредете го ентериерот на вистински начин!

Avatar

Published

на

Сите сонуваме за голема и пространа кујна со најмодерни кујнски апарати. Сепак, не секој може да се пофали со пространа кујна каде што е можно да се постават сите потребни парчиња мебел

Малите кујни се типични за станови, но и мал простор може да се дизајнира стилски, бидејќи денес постојат безброј паметни решенија и трикови кои ќе ви помогнат да го искористите максимумот од секоја педа од него.

Иако кујната е мала по големина, нема потреба да ја ограничувате вашата имагинација, бидејќи дури и мал простор може да изгледа привлечно и удобно со вистинските совети за дизајн. Главната работа е да се пристапи кон добра организација на просторот.

Уредување на мала кујна

Искористете го секој агол од вашата мала кујна, со помош на аголни парчиња мебел и полици. Изберете кабинети со лизгачки врати.

Помалите кујнски апарати се исто така одлична опција за мали простори бидејќи нема да заземат многу простор на работните површини.

Доколку имате остров или трпезариска маса во кујната, можете да изберете столици на преклопување.

Огледалата имаат моќ визуелно да го направат секој простор поголем. Користете ги мудро!

Неопходно е да се избере вистинската боја на кујнските кабинети. Никогаш не избирајте темни кујнски кабинети бидејќи тие веднаш ќе ја затемнат просторијата правејќи ја да изгледа многу помала, дури и помала отколку што всушност е! Одлучете се за бела боја и сјајна завршница бидејќи природниот сјај ќе ја продлабочи просторијата правејќи ја да изгледа пространа.

Вертикалните шари на мебелот или ѕидовите се исто така интересно решение, бидејќи тие прават кујната да изгледа повисока.

За мали простори, најдобро е да користите материјали како пластика, иверица и метал. Мебелот од цврсто дрво и мермер изгледа импресивно, но и гломазен и нема да биде најдобро решение за мала кујна.

Не заборавајте на аглите. Користете ги овие места за мијалник, аголни полици или печки. Ако постои можност да се комбинира кујната со соседната просторија, создадете модерно студио.

Малата кујна не е причина да се откажете од убавиот мебел. Погледнете ја вашата кујна од поинаков агол, откријте што недостасува за да изгледа модерно и хармонично.

Прочитај повеќе

Забава

5 МОДНИ ПРАВИЛА ЗА ЖЕНИ НАД 50 ГОДИНИ:

Avatar

Published

на

Кога жената ќе наполни 50 години, ја критикуваат за начинот на кој се облекува. Дамите на оваа возраст секогаш имаат што да почитуваат, па честопати се во загуба што да облечат што одговара на нивната возраст.

Сепак, жените над 50 години имаат големо искуство зад себе, поминале низ различни модни епохи и имаат вграден моден стил. Иако достигнале одредена возраст, тоа секако не значи дека не треба и дека не можат да изгледаат шик и модерно. Напротив!

Ви пренесуваме неколку предлози за парчиња облека кои се апсолутен хит, а кои дамите со големо задоволство ги носат.

1. Светли бои

Ако секогаш носите темни и неутрални бои, ќе изгледате постаро. Светлите бои не се резервирани само за младите.

Светлите бои ќе направат да зрачите со самодоверба, додека пак ќе изгледате многу модерно и младешко. Бидете храбри и за почеток добијте едно модно парче во светла боја, штом ќе добиете тони комплименти ќе добиете повеќе.

2. Кожни парчиња

Без разлика дали се работи за постари или помлади дами, кожните парчиња ќе ја освежат вашата гардероба и стил, а секоја жена треба да има малку еко-кожа во својот плакар. Тоа ќе го направи вашиот аутфит да изгледа многу помодерно и ќе и даде посебен шмек. Во продавниците има многу парчиња облека од овој материјал: јакни, здолништа, панталони, изберете ги оние со поширок крој, за да не изгледаат неласкаво.

3. Блејзери

Блејзерите се секогаш во тренд, а секоја комбинација ќе ја подигнат на повисоко ниво, давајќи примеси на елеганција и софистицираност. Има многу модели и кроеви. Изберете една во вашата омилена боја и разбудете ја моќната шик жена во вас.

Под блејзерот можете да облечете маица, кошула или врат, бидејќи одлично се комбинираат со фармерки.

4. Преголеми очила за сонце

Освен што ќе ги кријат знаците на недостаток на сон и замор, големите очила ќе направат да изгледате помладо и помодерно. На крајот на краиштата, кога мразите да се шминкате, преголемите очила се вистинското решение.

5. Мали до средни кеси

Изберете го вашиот омилен модел на чанта, и понесете ги само најпотребните работи. Ќе изгледате шик. Ако припаѓате на повеќе

Дами, предлогот за вас се поголеми чанти, кои ќе бидат хит оваа сезона 2023 година.

Прочитај повеќе