Connect with us

Забава

Во петок бесплатно емитување на Филмот „Прашина“ од Манчевски

Avatar

Published

на

Во петок, на социјалните мрежи на режисерот Милчо Ман;евски ќе биде споделен линк за бесплатно емитување играниот филм „Прашина“. Ова е поради случувањата со корона вирусот во земјава и пресрет на веќе воведените препораки за заштита и превенција на ширењето на овој вирус.

Линкот за видео стрим ќе бидат споделени на официјалните страници на режисерот на фејсбукинстаграм и твитер.

Второто филмско остварување на Манчевски, филмот „Прашина“ се појави во 2001 година. Главни улоги играат Џозеф Фајнс, Дејвид Венам, Адриан Лестер, Роузмари Марфи, Ен Броше, Николина Кујача, Владо Јовановски, Петар Мирчевски и Јосиф Јосифовски. Кирил Џајковски ја компонираше музиката во филмот.

Премиерното издание беше на 29 Август 2001 на Филмскиот фестивал во Венеција, по што подоцна беше емитуван во други држави меѓу кои и САД.

Забава

Трикови кои ја прават малата кујна поголема: Уредете го ентериерот на вистински начин!

Avatar

Published

на

Сите сонуваме за голема и пространа кујна со најмодерни кујнски апарати. Сепак, не секој може да се пофали со пространа кујна каде што е можно да се постават сите потребни парчиња мебел

Малите кујни се типични за станови, но и мал простор може да се дизајнира стилски, бидејќи денес постојат безброј паметни решенија и трикови кои ќе ви помогнат да го искористите максимумот од секоја педа од него.

Иако кујната е мала по големина, нема потреба да ја ограничувате вашата имагинација, бидејќи дури и мал простор може да изгледа привлечно и удобно со вистинските совети за дизајн. Главната работа е да се пристапи кон добра организација на просторот.

Уредување на мала кујна

Искористете го секој агол од вашата мала кујна, со помош на аголни парчиња мебел и полици. Изберете кабинети со лизгачки врати.

Помалите кујнски апарати се исто така одлична опција за мали простори бидејќи нема да заземат многу простор на работните површини.

Доколку имате остров или трпезариска маса во кујната, можете да изберете столици на преклопување.

Огледалата имаат моќ визуелно да го направат секој простор поголем. Користете ги мудро!

Неопходно е да се избере вистинската боја на кујнските кабинети. Никогаш не избирајте темни кујнски кабинети бидејќи тие веднаш ќе ја затемнат просторијата правејќи ја да изгледа многу помала, дури и помала отколку што всушност е! Одлучете се за бела боја и сјајна завршница бидејќи природниот сјај ќе ја продлабочи просторијата правејќи ја да изгледа пространа.

Вертикалните шари на мебелот или ѕидовите се исто така интересно решение, бидејќи тие прават кујната да изгледа повисока.

За мали простори, најдобро е да користите материјали како пластика, иверица и метал. Мебелот од цврсто дрво и мермер изгледа импресивно, но и гломазен и нема да биде најдобро решение за мала кујна.

Не заборавајте на аглите. Користете ги овие места за мијалник, аголни полици или печки. Ако постои можност да се комбинира кујната со соседната просторија, создадете модерно студио.

Малата кујна не е причина да се откажете од убавиот мебел. Погледнете ја вашата кујна од поинаков агол, откријте што недостасува за да изгледа модерно и хармонично.

Прочитај повеќе

Забава

5 МОДНИ ПРАВИЛА ЗА ЖЕНИ НАД 50 ГОДИНИ:

Avatar

Published

на

Кога жената ќе наполни 50 години, ја критикуваат за начинот на кој се облекува. Дамите на оваа возраст секогаш имаат што да почитуваат, па честопати се во загуба што да облечат што одговара на нивната возраст.

Сепак, жените над 50 години имаат големо искуство зад себе, поминале низ различни модни епохи и имаат вграден моден стил. Иако достигнале одредена возраст, тоа секако не значи дека не треба и дека не можат да изгледаат шик и модерно. Напротив!

Ви пренесуваме неколку предлози за парчиња облека кои се апсолутен хит, а кои дамите со големо задоволство ги носат.

1. Светли бои

Ако секогаш носите темни и неутрални бои, ќе изгледате постаро. Светлите бои не се резервирани само за младите.

Светлите бои ќе направат да зрачите со самодоверба, додека пак ќе изгледате многу модерно и младешко. Бидете храбри и за почеток добијте едно модно парче во светла боја, штом ќе добиете тони комплименти ќе добиете повеќе.

2. Кожни парчиња

Без разлика дали се работи за постари или помлади дами, кожните парчиња ќе ја освежат вашата гардероба и стил, а секоја жена треба да има малку еко-кожа во својот плакар. Тоа ќе го направи вашиот аутфит да изгледа многу помодерно и ќе и даде посебен шмек. Во продавниците има многу парчиња облека од овој материјал: јакни, здолништа, панталони, изберете ги оние со поширок крој, за да не изгледаат неласкаво.

3. Блејзери

Блејзерите се секогаш во тренд, а секоја комбинација ќе ја подигнат на повисоко ниво, давајќи примеси на елеганција и софистицираност. Има многу модели и кроеви. Изберете една во вашата омилена боја и разбудете ја моќната шик жена во вас.

Под блејзерот можете да облечете маица, кошула или врат, бидејќи одлично се комбинираат со фармерки.

4. Преголеми очила за сонце

Освен што ќе ги кријат знаците на недостаток на сон и замор, големите очила ќе направат да изгледате помладо и помодерно. На крајот на краиштата, кога мразите да се шминкате, преголемите очила се вистинското решение.

5. Мали до средни кеси

Изберете го вашиот омилен модел на чанта, и понесете ги само најпотребните работи. Ќе изгледате шик. Ако припаѓате на повеќе

Дами, предлогот за вас се поголеми чанти, кои ќе бидат хит оваа сезона 2023 година.

Прочитај повеќе

Забава

Бамја

Avatar

Published

на

Ова растение од семејството на слезово расте до три метри во височина. Има долгнавесто, ребрести плодови кои се лесно сварливи, сочни, со пријатен и донекаде остар вкус. За храна се користат само млади незрели плодови, кои се распаѓаат при готвењето, ослободувајќи мноштво ситни семки, исклучително богати со протеини и масти.

Бамјата е едногодишно растение. Многу млади плодови 3-6 дена по цветањето и оплодувањето се користат како зеленчук на различни начини, најчесто варени или задушени. Бамјата може да се зачува со сушење, замрзнување, стерилизирање и маринирање. Во прехранбената индустрија се користи сушен како природен емулгатор, а делува и како антиоксиданс.

За да можат цела година да бидат на трпезата, младата бамја се суши, нанижува на врвка. Освен конзервирање со сушење, може да се замрзне, маринира или меле.

Бамјата е богата со растителни влакна, важни за одржување на нормално ниво на холестерол во крвта, добро варење и стабилизирање на нивото на шеќер во крвта.

Содржи и бројни минерали и витамини, особено од групата Б, (главно Б1 и Б2 и Б6) важни за одржување на безбедна и здрава бременост. Со производство на фолати, тој ги спречува вродените дефекти и му помага на фетусот нормално да расте и да се развива.

Во текот на летото може да се берат мали, многу млади плодови и да се мелат како лута пиперка, па да се закачат и да се исушат.Такви бамии можете да ги користите во кујната во текот на зимата до новата берба.

Пред сеидбата, корисно е семето да се потопува 24 часа во топла вода (околу 30 °C), што ќе го омекне слојот од семето. Цветањето започнува 6-8 недели по сеидбата, а бербата започнува набргу потоа.

Прочитај повеќе