Connect with us

Свет

Европа постепено ги отвара своите граници

Александар | Media Press

Published

on

По препораката на Европската комисија, голем дел од европските земји одобрија отворање на своите граници од денеска 15 Јуни. Тоа претставува значаен чекор по тримесечните рестрикции на движењето на луѓето поради пандемијата од вирусот Ковид-19.

Белгија, Франција, Чешка, Грција се меѓу државите што денеска ги отворија своите граници, а Австрија тоа ќе го направи утре.

Заедничкиот координиран потег на државите за отварање на границите е по препорака на Европската Комисија за земјите да ги отворат границите што е можно побрзо. Иако, секоја земја спроведува свои поразлични правила, како барања за тестирање, карантини и други мерки за патувања или ограничувања за одделни земји и региони.

Полска ги отвори своите граници за туристите на 13-ти овој месец, Германија ги отвори граничните премини на 14 јуни.

Со повторното отворање на границите на земјите од Европа се зголемува и загриженоста дека вирусот Ковид-19 може повторно да се врати и се очекува дека многу граѓани од Европските земји можат да летуваат дома наместо да патуваат на друго место.

Свет

Шведската Влада не препорачува децата да се вакцинираат против Ковид-19

Виолета | Media Press

Published

on

Шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа  шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст.

Шведските здравствени власти им ја препорачуваат вакцината на возрасните, особено на оние кои се од ранливите групи и на постарите лица, пренесе Си-Ен-Ен.

Главниот шведски епидемиолог, Андерс Тегнел, објасни дека Шведска работи според принципот на доброволна вакцинација, а тоа било случај и за време на минатите пандемии, кога биле вакцинирани голем број луѓе.

Continue Reading

Свет

Видео од кое секој може да извлече поука

Виолета | Media Press

Published

on

Голема гледаност и безброј коментари предизвика водеото во кое се гледа како девојче со гума е прилично одалечено од брегот, однесено од морските бранови и како се обидува крајбрежната стража да му помогне. Поука за младите родители кога се на одмир да не ги оставаат децата сами во вода, бидејќи природата знае да биде и немилосрдна. За среќа девојчето беше спасено навреме.

Continue Reading

Свет

Трамп најави дека е одобрена терапија со крвна плазма во третманите на заразените со корона вирусот

Виолета | Media Press

Published

on

Федералната агенција за лекови (ФДА) итно ја одобрила употребата на крвна плазма на излекувани пациенти со Ковид-19 во третманите со заразените со корона вирусот, соопшти Американскиот претседател Доналд Трамп.

„Ова е навистина историски ден. Станува збор за моќна терапија која овозможува трансфузија на многу силни антитела од крвта на оздравени пациенти за да им помогнат на пациентите кои се борат со инфекцијата. Резултатите покажуваат дека овој третман е исклучително успешен – порача Трамп и ги повика луѓето кои се излекувале од Ковид-19 да даруваат крвна плазма.

Во САД веќе починаа повеќе од 176.000 луѓе, а заразени се речиси 5,7 милиони лица со корона вирус – повеќе од било која друга земја во светот.

Continue Reading