Connect with us

Спорт

Релито „Дакар“ започнува на 3 Јануари и ќе се вози во Саудиска Арабија по втор пат

Avatar

Published

на

Релито „Дакар“ откако стана познато по возењата низ африканските пустини и Јужно Американските предели оваа година по втор пат по ред ќе се одржи во Саудиска Арабија.

Терминот за почеток на релитово Џеда на 3 јануари и ќе трае се до 15 јануари по извозени вкупно 12 етапи. Учесниците како рута ќе имаат да направат круг околу Саудиска Арабија, а на при возењето ќе уживаат во пустината како и возењето покрај Црвеното Море.

Оваа година релито ќе има само еден ден одмор, а организаторите со поставија мерки забавување на караванот, поради недоволното познавање на теренот. Дополнително, ќе бидат поставени и маркери за опасните области и „бавни зони“.

Од минатата година Шпанецот Карлос Саинз меѓу возачите на автомобили и Американецот Рики Брабец меѓу мотоциклистите ќе ги бранат титулите на теренот во Саудиска Арабија.

прикажи повеќе
Advertisement

Спорт

Меси го прифати најголемиот договор во историјата!

Avatar

Published

на

ЛИОНЕЛ МЕСИ ќе го напушти ПСЖ на 30 јуни, по две сезони во Париз. Се чини дека 35-годишниот Аргентинец кариерата ќе ја продолжи во Саудиска Арабија, земјата во која пред половина година замина и Кристијано Роналдо.

Меси неодамна отпатува во Саудиска Арабија, но тврди дека не отишол да преговара за деталите од договорот, туку дека извршувал амбасадорска должност. Саудиски Ал Хилал му нуди 600 милиони евра по сезона, дури три пати повеќе отколку што Роналдо заработува во Ал Наср. 

Инсајдерот Санти Ауна за Footmercato пишува дека таткото на Меси Хорхе ја прифатил понудата од 1,2 милијарди евра од Саудијците и дека ќе ја добие и најголемата провизија во историјата на фудбалот.

„Првиот избор на Меси е секогаш да се врати во Барселона, но каталонскиот клуб не може да го доведе и тој се сврте кон Саудиска Арабија. Неговиот татко веќе ја прифатил понудата на Ал Хилал“, пренесува Ауна. 

Ал Хилал наводно исто така се согласил да го доведе Серхио Бускетс од Барселона, а исто така се обидува да го донесе и неговиот соиграч Жорди Алба. Францускиот новинар Мохамед Бухафси тврди дека Саудијците им ветиле на Меси и Марко Верати од ПСЖ.

Прочитај повеќе

Спорт

Мурињо отворено: Тотенхем е единствениот поранешен клуб за кој не сум приврзан

Avatar

Published

на

Жозе Мурињо во кариерата раководеше со десет клуба, но кон еден не чувствува никаква емоција.

„Се надевам дека навивачите на Тотенхем нема да ме разберат погрешно, но тоа е единствениот клуб за кој не сум емотивно врзан. Веројатно затоа што стадионот беше празен поради пандемијата и затоа што г. Леви (претседателот на Тотенхем, уред.) не дозволи Јас го освојувам финалето и го освојувам трофејот. Но, Тотенхем е единствениот. Порто, Челзи, Манчестер Јунајтед, Интер, Реал. Се чувствувам поврзан со сите тие клубови“, рече Мурињо .

И освои барем по еден трофеј со секој од тие клубови.

„Луѓето велат дека не можеш да го сакаш секој клуб. Но, да, го сакам секој од нив. И тие ме сакаа мене. Ќе биде тешко кога еден ден ќе ја напуштам Рома, но ќе останеме поврзани засекогаш. Како што сум со сите клубовите, освен оној г-дин Леви “, додаде Португалецот.

Како главен тренер на сениорскиот тим, Мурињо работеше во девет клуба: Бенфика, Леира, Порто, Челзи, Интер, Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Тотенхем и Рома.

Беше и тренер на јуниорскиот тим Сетубал во доцните осумдесетти.

Тој беше во Тотенхем од ноември 2019 до април 2021 година. Лондонскиот тим водеше на 86 натпревари, освојувајќи просечно 1,77 поени по натпревар.

Португалскиот стручњак не освои ниту еден трофеј со Тотенхем и доби отказ само неколку дена пред финалето на Лига купот со Манчестер Сити.

Тотенхем го загуби тој натпревар, кој привремено го водеше Рајан Мејсон, со 1:0 од тимот на Пеп Гвардиола, големиот ривал на Мурињо од ерата на „Ел Класико“.

Прочитај повеќе

Спорт

Неколку основни информации за гумите за мотоцикли!

Avatar

Published

на

Основната поделба на гумите е по намена. 

Масни гуми

Чисти тркачки гуми, исклучително меки, без шари. Овие гуми имаат само една намена, максимална тракција на тркачката патека. Тие немаат шема, односно одводи за вода.

Овие гуми не се наменети за сообраќај. Секоја употреба освен патеката е небезбедна.

Спортски гуми

Пневматици кои се наменети за чисто спортски мотоцикли, адекватни за спортско возење, но и за возење во сообраќај со компромиси. Спортските гуми даваат висок коефициент на влечење, но тие се меки и траат кратко. Сакаат да се загреат за да бидат максимално ефективни.

Честопати е невозможно да се загреат во јавниот превоз. Ова значи дека поставувањето на овие гуми нема нужно да ве направи побрзи надвор од патеката.

Гуми за спортски турнеи

Името кажува се. Станува збор за гуми кои комбинираат перформанси, издржливост и употребливост во различни околности. Најпопуларната класа на гуми, во која производителите инвестираат многу знаење и ресурси за развој.

Овие гуми можете да ги користите на секој мотоцикл што вози на асфалт. Најновите генерации на вакви гуми се способни успешно да се справат со рекреативно возење на патеката.

Во рамките на оваа категорија треба да се споменат и чисто туринг гуми кои се наменети за тешки патнички мотоцикли, каде акцентот е пред се на издржливоста.

Авантуристички турнеи

Проширувањето на класата на мотоцикли ADV создаде широка палета на гуми во овој сегмент. Оваа гума треба да се справи со возењето на асфалт, макадам, песок, разбиена земја итн. Во исто време, тие имаат доволно влечење за да ја издржат тежината на багажот и мотоциклите, и при топло и ладно време.

Невозможно е да се исполнат таквите барања во една гума. Затоа овие гуми ќе ги најдете во следните варијанти:

• 80/20 – т.е. 80% асфалт, 20% комб

• 50/50 – т.е. 50% асфалт, 50% комб

• 20/80 – т.е. 20% асфалт, 80% комб

Тука нема универзално решение или „совршена“ гума. Изборот е личен со јасни компромиси.

Скутер, крстосувач, крос, супермото гуми

Станува збор за гуми за специфични мотоцикли и цели. Нема да ги опфатиме детално поради специфичните димензии, бидејќи шансите да ставите гума за крстосување на крос велосипед се нула.

Еднокомпонентни и двокомпонентни гуми

Овде зборуваме за соединението на шарата на гумата, односно цврстината. Еднокомпонентна гума има еднаква цврстина од работ до раб. Ваквата гума ги има истите карактеристики кога мотоциклот се вози по права линија и на кривини.

Ако производителот користи поцврста смеса, гумата ќе може да помине повеќе километри, но резултатот ќе биде полоша тракција на нагорнина. Ако смесата е мека, гумата ќе има поголема влечна сила, но ќе трае помалку.

Ние, се разбира, сакаме нашите гуми да траат долго и да имаат добра тракција. Двокомпонентните гуми ни овозможуваат да ги имаме и својствата, издржливоста и максималната влечна сила.

Во овој случај, производителите користат две компоненти соединенија на гумата: тврда, која е на централната шарка и мека, која е поблиску до рабовите на гумата. Додека мотоциклот се движи исправено, тој гази на тврда смеса што помалку се троши.

При свиоци, гази со мека смеса која има подобра влечна сила. Накратко, тоа е како да имате тврда гума за автопат и мека гума за свиоци.

Зимски гуми за мотор!

Само неколку производители нудат „зимски“ гуми за мотоцикли.

Поради природата на мотоциклот и двете тркала, нема гума што ќе ве држи исправено или потпрени на снег и мраз.

Колку долго ќе ми траат гумите?

Животниот век на гумата зависи од моќноста и тежината на мотоциклот, стилот на возење, температурата и притисокот во гумите. Колку е мотоциклот потежок и помоќен, толку побрзо ќе ги истроши гумите. Ако постојано „тресете“ на гас, ќе го скратите и животниот век на гумите. Возењето по жежок асфалт исто така брзо ги троши гумите. Дополнителната тежина на патниците и багажот, исто така, негативно влијае на работниот век на гумата.

Не треба да се занемари ниту состојбата на системот за потпирање, кој може да предизвика неправилно абење на гумите.

Ќе ве чини и погрешниот избор на гуми, ако на пример, монтирате мека спортска гума на патнички мотоцикл. Ќе трае само неколку илјади километри.

Ќе ставам поширока гума од фабричката

Не е невообичаено сопствениците да се одлучат за поширока гума од фабричката заради естетика и поголема влечна сила. Монтирањето на поширока гума на тесен раб ја менува геометријата на гумата, што негативно влијае на возни карактеристики.

Затоа, држете се исклучиво на фабричките димензии. Така нема да добиете повеќе влечење.

Дали гумата може да старее?

Да, гумите за мотоцикли може да се истрошат поради километражата или да ги загубат своите својства поради староста. Без разлика на километражата, силното сонце, греењето и ладењето ги деградираат гумите. Дебелината на шарата не секогаш значи дека гумата обезбедува добра влечна сила.

Една од карактеристиките на квалитетните пневматици е тоа што одржуваат добри перформанси бидејќи се истрошуваат со поминати километри.

Каде и како да ставам нови гуми?

Поставете нови гуми на вулканизерот. Изберете работилници кои веќе имаат искуство со мотоцикли и соодветна опрема. На овој начин, ќе избегнете ситуации кога невнимателен персонал ќе го оштети вашиот раб или ќе ја пропушти насоката на вртење. Честопати шарите на предната гума се спротивни на задната страна.

При замена, неопходно е да се монтираат нови вентили и да се изврши балансирање. Кога монтирате тркала на мотоцикл, треба да се користи вртежен клуч за да се обезбеди силата на стегање што ја пропишал производителот.

Како се одржуваат гумите?

Гумите не бараат посебно одржување, но го ценат вниманието на сопственикот. Подот број еден е одржување на пропишаниот притисок во гумите, како за соло, така и за возење со придружник.

Погрижете се гумите да не се изложени на сонце цел ден, затоа барајте сенка. Не мачкајте ги гумите со производи за сјај и сл.

Дупчење и поправки

Гумите за мотоцикли се меки со тенок шари во споредба со автомобилските гуми. Кога се загреваат, пункциите не се невообичаени. Во повеќето случаи, помалите оштетувања може привремено да се санираат со „црви“ или спреј за крпење гуми.

Општо правило е дека се поправаат само оние гуми со дупка помала од 8мм и која е во средината на гумата. Шарата на гумата не смее да биде потенка од 1,5 mm. Ниту еден производител не препорачува користење закрпени гуми, туку само крпење до првиот сервис.

Никој не фрла дупната нова гума од 200 евра, многумина продолжуваат успешно да користат закрпени гуми. Сепак, имајте на ум дека возите на гума која има структурно оштетување.

Кога е време за замена

Постојат неколку фактори кои укажуваат дека е време за замена:

• Пневматици постари од пет години

• Механички оштетувања (дупки, исеченици, итн.)

• Абење на шарата (помалку од 1,5 mm)

• Нерамномерна потрошувачка (на пр. десната страна се троши повеќе од левата)

• Балони – се јавуваат кога структурата на гумата се олабавува, па изгледа како балон.

Нов сет на гуми – секогаш добар избор

Кога ќе се изморите од вашиот мотоцикл – купете нови гуми, тоа прави толку драстична разлика во возењето. Секој производител на гуми има специфичен производствен пристап, така што тие му даваат различни информации на возачот додека вози. Затоа не е невообичаено мотоциклистите да се „колнат“ во еден производител, а да „обвинуваат“ друг.Ако сакате да ја доживеете разликата, не држете се до една марка, доколку најдете подобра понуда од друг производител.

Ако ситуацијата е таква што може да се купи само една гума, нека биде предната, освен ако задната е очигледно полоша од предната. Да бидеме јасни, двете гуми се подеднакво важни. Со полоша задна гума, можете да го поправите вашиот стил на возење. Но, при силно сопирање, речиси целата тежина и силата на сопирање се на предното тркало. Кога ќе дојде до таква ситуација, нема избор или простор за корекција.

Општ совет на крајот: изберете гуми според потребата, а не според желбата.

Прочитај повеќе