Connect with us

Свет

Светската здравствена организација препорачува да се носат маски од платно

Виолета | Media Press

Published

on

Светската здравствена организација (СЗО) препорачува владите да ги замолат сите да носат маски за лице од ткаенина во јавност во области каде постои ризик да го пренесат Ковид-19, со цел да помогнат при намалување на ширењето на пандемијата.

Во своите нови упатства, поттикнати од докази од студии спроведени во последните неколку недели, СЗО истакна дека маските за лице се само една од низата алатки кои можат да го намалат ризикот од пренесување на вирусот и не треба да даваат лажно чувство на заштита.

– Ги советуваме владите да ја охрабрат јавноста да носи маски. И тоа маска од ткаенина, односно не медицинска маска, рече експертот за Ковид-19 во СЗО, Марија Ван Керков, потенцирајќи дека според последните докази, ако се користи правилно, маската може да обезбеди бариера .

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Вучиќ ги обвини „странските служби“ за вчерашните протести

Виолета | Media Press

Published

on

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, им се обрати на медиумите по вчерашните насилни протести во Белград, а се осврна и на реакциите од соседите.

Вучиќ, протестите ги окарактеризира како брутално политичко насилство, кои не се во врска со незадоволството на граѓаните со можните мерки за спречување на корона вирусот.

Посочи дека полицијата се однесувала достоинствено, а одговорила на протестот кога биле нападнати државните институции.

Претседателот на Србија обвини странски тајни служби за „десничарските и профашистичките демонстранти“, а  го бранеше однесувањето на полицијата.

Како што најави Вучиќ, сигурно е дека мерките за спречување на ширење на корона вирусот ке бидат заострени, но полициски час нема да има.

Continue Reading

Здравје

РЕЧИСИ 12 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ШИРУМ СВЕТОТ СЕ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС

Виолета | Media Press

Published

on

Во моментов има 4.507.880 активно заразени луѓе во светот, а 7.467.039 луѓе се опоравиле од инфекција со КОВИД-19.

Коронавирусот се појави за прв пат во кинескиот град Вухан кон крајот на минатата година, а Светската здравствена организација (СЗО) прогласи глобална пандемија КОВИД-19 во март годинава.

Порталот „Worldometer“ објавува ажуриран преглед на глобалната епидемиолошка слика од почетокот на пандемијата КОВИД-19, а според најновите податоци, 547.120 лица починале како резултат на инфекција со коронавирус во светот.

Бројот на заразени во САД премина 3 милиони, а ја следат Бразил со 1,6 случаи на заразени луѓе,  и Индија и Русија со  повеќе од 700.000 регистрирани случаи во секоја.

Кина бележи вкупно 87.573 регистрирани случаи на корона вирусот, од кои 78.548 се опоравиле

Луѓето со КОВИД-19 пријавиле широк спектар на симптоми – почнувајќи од благи симптоми до тешка болест. Овие симптоми може да се појават 2-14 дена по изложеноста на вирусот:


-Треска
-Кашлица
-Скратен здив или отежнато дишење
-Студ
-Мускулна болка
-Главоболка
-Воспалено грло

-Висока температура  

-Губење на вкус или мирис

Период на инкубација на ковид-19
Периодот на инкубација (време од изложеност на развој на симптоми) на вирусот се проценува дека е помеѓу 2 и 14 дена врз основа на следниве извори:

-Светската здравствена организација (СЗО) пријави период на инкубација за КОВИД-19 помеѓу 2 и 10 дена.

-Националната здравствена комисија на Кина (NHC) првично процени период на инкубација од 10 до 14 дена

Continue Reading

Свет

ВОНРЕДНА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА ПОСЛЕ ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД

Виолета | Media Press

Published

on

По најавата за воведување мерки како што е забрана за собири и полициски час со цел да се спречи ширењето на инфекцијата КОВИД 19, во Беглрад граѓаните излегоа на протест. Ситуацијата брзо излезе од контрола со десетици повредени луѓе.

Српската полиција одржа прес-конференција во која рекоа дека собирот на граѓани не бил пријавен. „После првиот половина час, го имавме првиот инцидент што укажува на карактерот на целиот настан. Демонстрантите не дозволија брзата помош да го пренесе загрозениот пациент во болница“, рече директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ.

Истата работа се случи кога полицијата се појави, тврди тој, додавајќи дека полицијата не реагирала сè додека демонстрантите не започнале да фрлаат камења и лименки кон нив. „Тогаш имаше употреба на присилни средства – солзавец, така што ги одвративме нападите на хулиганите“, посочи тој.

43 полицајци побарале лекарска помош. „Еден колега има скршеница на черепот и потрес на мозокот. Загрижени сме за неговото здравје и здравјето на сите полицајци кои претрпеа повреди“, рече Ребиќ.

“Поради насилството во Собранието, притворени се 24 лица, 23 за прекршоци и едно лице за кривично дело. Покрај штетата што им е нанесена на полициските службеници, имотот на Министерството за внатрешни работи претрпе значителна материјална штета”, рече Ребиќ. Тој рече дека пет службени возила биле запалени, а оштетена е и полициска опрема.

Протестите во центарот на Белград започнаа во вторникот вечер, поради најавата за полициски час во главниот град, а продолжија и после полноќ, и покрај жестоката реакција на полицијата која испушти неколку десетици солзавци кон демонстрантите.

Околу два часот наутро, полицијата добила засилувања. Оклопни возила, жандармерија на коњи и дополнителен број специјални сили пристигнале за да ги запрат демонстрантите на улиците.

Continue Reading
Advertisement