Connect with us

Свет

ИТАЛИЈА ги отвори границите за туристите од ЕУ

Виолета | Media Press

Published

on

Италија од денес ги отвара границите за туристите од ЕУ, но со „пресметан ризик“.

Туристите од ЕУ од денес ќе можат да патуваат во Италија без задолжителен 14-дневен карантин, како дел од укинувањето на строгите мерки превземени поради вирусот КОВИД- 19. Укинувањето на оваа мерка важи и за земјите кои се во Шенген зоната, а со цел да се овозможи олеснување на патните ограничувања и да им овозможи слободно движење на луѓето во земјата. Италија беше првата земја која во обид да ја забави епидемијата во државата, воведе строги рестрикции на национално ниво во март оваа година.

Како што јавува БИ-БИ-СИ, Италија исто така ги укинува ограничувањата кои се однесуваат на домашните патувања, што им овозможува слободно движење на луѓето меѓу регионите.

Границите на Италија се отворени без карантин за следните држави: *26-те членки на Европската унија *Членови на Шенген зоната Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија *Обединетото Кралство *Андора, Монако, Сан Марино и Ватикан.

 Италија досега има регистрирано повеќе од 230,000 случаи на корона вирус, од кои активни случаи се 39,000.

Свет

Шведската Влада не препорачува децата да се вакцинираат против Ковид-19

Виолета | Media Press

Published

on

Шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа  шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст.

Шведските здравствени власти им ја препорачуваат вакцината на возрасните, особено на оние кои се од ранливите групи и на постарите лица, пренесе Си-Ен-Ен.

Главниот шведски епидемиолог, Андерс Тегнел, објасни дека Шведска работи според принципот на доброволна вакцинација, а тоа било случај и за време на минатите пандемии, кога биле вакцинирани голем број луѓе.

Continue Reading

Свет

Видео од кое секој може да извлече поука

Виолета | Media Press

Published

on

Голема гледаност и безброј коментари предизвика водеото во кое се гледа како девојче со гума е прилично одалечено од брегот, однесено од морските бранови и како се обидува крајбрежната стража да му помогне. Поука за младите родители кога се на одмир да не ги оставаат децата сами во вода, бидејќи природата знае да биде и немилосрдна. За среќа девојчето беше спасено навреме.

Continue Reading

Свет

Трамп најави дека е одобрена терапија со крвна плазма во третманите на заразените со корона вирусот

Виолета | Media Press

Published

on

Федералната агенција за лекови (ФДА) итно ја одобрила употребата на крвна плазма на излекувани пациенти со Ковид-19 во третманите со заразените со корона вирусот, соопшти Американскиот претседател Доналд Трамп.

„Ова е навистина историски ден. Станува збор за моќна терапија која овозможува трансфузија на многу силни антитела од крвта на оздравени пациенти за да им помогнат на пациентите кои се борат со инфекцијата. Резултатите покажуваат дека овој третман е исклучително успешен – порача Трамп и ги повика луѓето кои се излекувале од Ковид-19 да даруваат крвна плазма.

Во САД веќе починаа повеќе од 176.000 луѓе, а заразени се речиси 5,7 милиони лица со корона вирус – повеќе од било која друга земја во светот.

Continue Reading