Connect with us

Радовиш

Радовиш го решава проблемот со водоснабдувањето

Виолета | Media Press

Published

on

  Проблемот со водоснабдувањето во Радовиш кој го имаше посебно во летниот период целосно ќе биде решен.  Во завршна фаза е новиот резервоар за вода на Коџа Баир  во Радовиш, проект кој се реалзира преку програмата за водовод и канализација.

 Проектот опфаќа изградба на нов цевковод од нов резервоар во Коџа Баир до нов резервоар во Куклевица. Нов цевковод од населба Раклиш до резервоар во Куклевица  и нов цевковод до дистрибутивната мрежа. Потисен цевковод од пумпна станица Куклевица до спојна шахта Раклиш. Набавка, инсталација и пуштање во употреба на мерно регулаторна опрема. Денеска беше извршено и првото тестирање на новиот потисен цевковод од пумпна станица Куклевица до новиот резервоар на Коџа Баир.

Вредноста на  проектот е околу 53.300.000 денари средва кои Општина Радовиш и  ЈП Плаваја ги обезбедија преку KFW Банката.

 Инаку во овој период Општина Радовиш наликува на вистинска градежна офанзива, се  резелизираат повеќе проекти. Во тек е реконструкција и асфалтирање на делница од 7 километри  од Регионалниот пат кон планината Плачковица, проект кој се реализира после 40 години.

Изградена е нова улица со мал булевар во Коџа Баир со што за  граѓаните кои што живеат во овој дел на градот е решен еден голем проблем околу пристапот до своите домови. Тие коментираат дека конечно повеќе нема да газат кал, посебно во зимниот период.   Во завршан фаза е и кракот на улица Дане Трајков. Во тек се градежните активности  на  мостот на реката Марлада во Раклиш, на коритото на р.Сушица, и на повеќе улици во општината.

Од денеска започнаа градежните работи за  уредување на новиот паркинг простор за потребите на полициската станица, позади општинската зграда, со што  вработените ќе имаат свој паркинг простор.

Од Општина Радовиш информираат дека наскоро  ќе започне  обновата на другата коловозна лента на булеварот А.Македонски и изградба на улици во селата Јаргулица,Калугерица, Ораовица и центарот на Покрајчево. А  Подареш ќе добие ново мултифункцинално игралиште.

прикажи повеќе
Advertisement

Избори 2020

Мила Царовска ја претстави програмата од социјалната област, на трибина во Радовиш

Виолета | Media Press

Published

on

За повисоки плати и пензии. За повеќе градинки и подобри услови за најмладите. За повисок животен стандард и еднакви можности за сите, зборуваше пред радовишани на Вицепремиерката Мила Царовска. Таа ги спомна и стечајците кои со години ја барале правдата на улица.

„12 илјади стечајци добиваат по 8 000 денари кои ќе ги добиваат до пензионеирање“, рече Царовска.

Continue Reading

Радовиш

Отворен летниот спортски камп во природа „Плачковица 2020“ во Радовиш

Виолета | Media Press

Published

on

Од денеска  летниот спортски камп „Плачковица 2020“ во Радовиш ја прими првата група  ученици, кои ќе  поминат едно поинакво и незаборавно искуство на планина.

 Организатори  на кампот се професорите по физичко образование Дарко Коцев и Наде Ристов. Според она што го дознаваме од организаторите во првата група има 44 деца, од 06 до 15 годишна возраст.

Во кампот се ангажирани и волонтери од Црвен Крст  од Радовиш, како и алпинистот Зоран Мајсторски како познавач на планинарење.

Во програмата има предвидено палење  логоров оган,  спортски игри, адреналински парк, забава со песни и игри,  друштвени игри и други активности со кои ќе им бидат исполнети овие три дена на децата во кампот.

Истиот е организиран поради ситуацијата  со корона вирусот и неможноста да се замине на класичен одмор, па да им се понуди на младите еден друг вид на одмор на планина за кој организаторите се надеват дека ќе премине во традиција.

Кампот е сместен во склоп на планинарскиот дом Џумаја и ќе тре по три дена, петок, сабота и недела, три викенда по ред, а по потреба може да се органзира уште еден викенд. За учество во кампот се плаќа по 3000 денари со кои им е обезбедено превоз, шаторско сместување и храна за учесниците која се подготвува во планинарскиот дом Џумаја.

„Децата ги очекува незаборавно планинарско искуство“ велат органзиаторите кои ни ветија дека по викендот ќе ни го раскажат нивното прво искуство во летниот спортски камп во природа Плачковица 2020, како и искуството на децата.

Continue Reading

Радовиш

14 лица од Радовиш не ја почитувале мерката за лична заштита

Александар | Media Press

Published

on

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 444 прекршоци.

На ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 27 лицa, од кои 14 на подрачјето на Радовиш, седум во Гевгелија, пет во Валандово и еден во Струмица не ја почитувале мерката и ќе следуваат соодветни мерки.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.  

Continue Reading
Advertisement