Connect with us

Технологија

Што претставува 5G мрежата?

Александар | Media Press

Published

on

Теории за 5Г мрежата се појавуваат се почество во изминатиот период. Најчесто се дискутира за прашањето дали е штетна.

Example

Што претставува 5G?

5G е мобилна мрежа од 5-та генерација. Тој е нов глобален безжичен стандард по 1G, 2G, 3G и 4G мрежите. 5G е вид на мрежа што е дизајнирана да ги поврзе буквално сите и сè заедно, вклучувајќи машини, предмети и уреди.

Безжичната технологија 5G е наменета за испорака на повисоки брзини на податоци со максимална брзина на Gbps, ултра ниска латентност, поголема сигурност, масивен мрежен капацитет, зголемена достапност и поедноставено корисничко искуство. Повисоките перформанси и подобрената ефикасност овозможуваат нови кориснички искуства и ги поврзуваат новите индустрии.

Која е разликата помеѓу 4g и 5g?

Едноставно, 5G мрежата се верува дека е попаметна, побрза и далеку поефикасна од 4G мрежата. Таа ветува брзини на мобилни податоци што ја надминуваат најбрзата домашна широкопојасна мрежа која моментално им е достапна на потрошувачите. Со брзина до 100 гигабити во секунда, 5G е поставено да биде дури 100 пати побрзо од 4G.

Example

Како функционира 5G?

Исто како и другите мобилни мрежи, 5G мрежите користат систем на локациски ќелии кои ја делат нивната територија во сектори и испраќаат кодирани податоци преку радио бранови. Секоја локациска келија мора да биде поврзана со мрежниот столб, без разлика дали е преку жичен или безжичен приклучок.

Може ли 5g да ја замени WiFi мрежата?

Секако дека е можно 5G да ја замени WiFi мрежата, но големи се шансите да не биде тоа точно. 5G има премногу фактори кои ја спречуваат – како проблемите со покриеноста. Дополнително, 5G и WiFi мрежата подобро фукнционираат заедно отколку како конкуренти.

Example

Дали е 5G безбеден?

Да. Теориите за заговор преку Интернет ја обвинија 5G мрежата за сè, од карцином до коронавирус, но тие обвинувања имаат тенденција да се распаднат во најмали парчиња кога се во прашање вистинските факти. Нискиоти средниот опсег на 5G се засноваат на радиофреквенции што се користат со децении. 5G со низок опсег користи UHF ТВ опсег , кој се користи уште од 1952 година.

Најголемите грижи за 5G во САД имаат тенденција да бидат околу широк опсег, или милиметарскиот бран на 5G мрежата. Ова е тип мрежа со краток дострел за кој се потребни многу места со мали ќелии, така што инфраструктурата е повидлива отколку порано. Иронично нешто што се грижи населението е дека милиметарскиот бран ќе ги испрже вашите клетки. Тој бран не е премногу силен, туку е премногу слаб – блокиран е од ѕидови, стакло, автомобили дури и од лисјата од дрвата и облеката.

Нивоата на моќност се исклучително важни. Bluetooth и микробрановите печки работат на иста фреквенција. Бидејќи сигналите со милиметарски бран се технички наречени микробранови, некои луѓе се убедени дека се буквални микробранови печки што ќе нè пржат.

Студиите за милиметарските бранови покажаа дека не продира добро во човечката кожа и дека неговиот најсилен ефект, на ниво на моќност повисока од која било употреба на 5G мрежата, е тоа што ги прави нештата малку потопли. На нивоата на употреба на 5G мрежите, нема забележителни ефекти врз луѓето.

Но, најосудувачкото нешто во врска со заменливите заговорници на 5G е што тие не се грижат за ниту еден од овие детали. Популарната петиција во Велика Британија тврдеше дека 5G работи на „60 мегахерц“ и „го цица целиот кислород од воздухот“. Имаше повеќе од 114,000 потписи на change.org пред да се избрише. 60 мегахерци е многу пониска од секоја фреквенција на безжична мрежа; тие би можеле да значат 60GHz, но ниту една мрежа од 5G не го користи тоа. Што се однесува до кислородот, добро, постои мрежа на псевдо-научници со степени во работи како „природно здравје“ кои тврдат секакви целосни глупости на YouTube.

Извори: af.mil qualcomm.com justaskgemalto.com pcmag.com

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Пронајден најчистиот воздух во светот од научници од Универзитетот на Колорадо

Александар | Media Press

Published

on

Научници од Универзитетот на Колорадо, веруваат дека го го имаат пронајдено најчистиот воздух на земјината топка, недопрен од човекот, без честички произведени од човечка активност. Целата област се наоѓа над Јужниот Океан околу Антарктикот.

Во првиот научен труд за составот на тој океан, научниците откриле атмосферска област што потврдуваат дека не е допрена од човекот.

Времето и климата се тесно поврзани едно со друго и заедно го поврзуваат секој дел од просторот на земјата. Променливоста на климата е резултат на човековите активности, па научниците и истражувачите веќе одредено време се трудат да пронајдат дел на Земјата каде што не е допрено од луѓето.

Тие со истражувањата открија дека граничниот слој на воздухот на таа област нема никакви аеросоли со честички што се произведуваат од луѓето. Нема честички од фосилно гориво, култури, пестициди или отпадни води.

Загадувањето на воздухот обично се јавува кога аеросолите, цврстите честички и гасот завршуваат во воздухот.

Истражувањето заклучува дека Антарктикот се чини дека е изолиран од ширењето на микроорганизмите од јужните земји.

Continue Reading

Технологија

(ВИДЕО)Прво лансирање на ракета со екипаж од американско тло, Crew Dragon ракетата на SpaceX се приспои кон Меѓународната вселенска станица

Александар | Media Press

Published

on

По откажаното лансирање во средата поради лоши временски услови, вселенската капсула Crew Dragon на SpaceX во соработка со NASA вчера успешно беше лансирана Falcon 9 ракетата во орбитата на Земјата, носејќи ги двајцата американски астроаути до Меѓународната вселенска станица (ИСС) по 19-часовен лет.

Ракетата со новата капсула „Crew Dragon“ синоќа беше лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, со што SpaceX стана прва приватна компанија во историјата која испратила луѓе во вселената.

Ова лансирање на американски астронаути во вселената со американска ракета од американско тло е прво после девет години откако во 2011-та година целата флота шатлови беа приземјени по несреќата на шатлот Колумбија и со тоа NASA ја откажа оваа програма и остана без летало кое може да носи астронаути во вселената. Од таа година САД како земја своите астронаути ги испраќа на МВС преку Сојуз ракетите од Русија.

Ова лансирање на ракета со американси екипаж беше од голема важност како за SpaceX, така и за NASA и генерално САД. За SpaceX ова е официјално првото лансирање на ракета и капсула со луѓе во неа, по подолг период на успешни лансирање на товар за МВС.


Continue Reading

Технологија

Apple и Google започнаа со известувања за опасност од изложеност на Ковид-19

Александар | Media Press

Published

on

Минатиот месец, технолошките гиганти Apple и Google ја објавија соработката на технологија која ќе овозможи следење на контактите и известување доколку некој е регистриран како позитивен со коронавирус. Неделава таа технологијата официјално ќе започне да функционира.

Како и многу други слични апликации кои преку Bluetooth ги следи контактите на лица на растојание од 2 метри и ги алармира корисниците доколку некој е позитивен на Ковид-19. Податоците се чуваат локално и единствена идентификација на секој корисник е ID-кодот.

„Креираната платформа не е вид на апликација – тоа е API кои што јавните здравствени агенции ќе го вклучат во сопствените апликации кои луѓето ќе ги инсталираат. Платформата е технологија која ќе помогне на таквите апликациии да функционираат побрзо и подобро. Личен избор е на корисникот дали ќе се приклучи на апликацијата. Системот не собира податоци и не користи локација од уредот.

За разлика од централизираниот модел каде што сите податоци стојат на исто место во овој случај телефонот на лицето кое е позитивно го испраќа својот ID до централизираната база на податоци, а потоа системот ја испраќа базата до крајните корисници односно нивните телефони, ако контактот на позитивно лице постои на телефонот како регистриран во негова близина, тој корисник добива известување дека некој од неговите „контакти“ е дијагностициран со коронавирус.

Засега 22 држави на пет континенти имаат пристап до API-то. Apple и Google не откриваат кои се државите кои ја тестираат апликацијата.

Она што е најважно е дека апликацијата сама по себе нема воопшто да помогне. Потребно е што поголем број граѓани да ги прифатат овие апликации и да се користат во што е можно поголем број.

Од Google и Applе известуваат дека технологијата е привремена и како што државите ќе излегуваат од епидемија, така ќе се исклучуваат овие функционалности.

Continue Reading
Advertisement