Connect with us

Радовиш

Радовиш ги започна подготовките за одбележување на празникот Богојавление – Водици

Виолета | Media Press

Published

on

По повод големиот православен христијански празник Богојавление – Водици, денеска во просториите на црковниот храм „Света Троица“  во Радовиш се одржа состанок со цел, продолжување на Богојавленската традиција во општина Радовиш и за избор на нов кум за Богојавление.

На состанокот присуствуваа повеќе јавни личности од политиката и бизнисот, меѓу кои и градоначалникот на Општина Радовиш Герасим Конзулов, секретарот во општината Драги Стојанов, претседателот на Советот Коле Чаракчиев и  свештениците од црковниот храм од Радовиш.

За нов кум на манифестацијата „Богојавление – Водици 2020 година“ се кандидираше и едногласно беше избран Горан Поцев, кој ќе го преземе кумството од овогодишниот кум Ѓорги Ристов. За нов кум на манифестацијата „Богојавление – Водици 2021 година“ се кандидираше и беше избран бизнисменот г-дин Зоран Мицев.

Нека му е честито и од Бога благословено кумството на новиот кум. Бог нека им дарува мир, спокој и благосостојба на неговото семејство и на сите граѓани на општина Радовиш, е пораката од црквата.

Од денеска започнаа и подготовките за полнење на базенот во комплексот Шампион во Радовиш, каде традиционално се фрла Светиот крст на празникот Богојавлени – Водици, кој се одбележува секоја година на 19 јануари. Богојавление – Водици се одбележува во чест на крштевањето на Исус Христот во реката Јордан.

Радовиш

Радовиш ќе добие енергетски ефикасно јавно осветлување по ЕСКО МОДЕЛ

Виолета | Media Press

Published

on

Советот на Општина Радовиш донесе Одлука за давање на позитивно мислење за предлог-договорот за воспоставување на јавно приватно партнерство за давање на енергетски услуги за јавно осветлување и овластување на градоначалникот за потпишување на договор.  Пред донесувањето на одлуката градоначалникот Конзулов даде мало објаснување што ќе придонесе овој проект за уличното осветлување во градот.

Новиот ЕСКО МОДЕЛ обезбедува подобри услови за граѓаните со примена на мерки за енергетска ефикасност и враќање на инвестицијата исклучиво преку заштеда на енергија. Проектот предвидува; Оржлив модел за општински развој; Модерна ЛЕД технологија; Штедливи светилки; Централно дигитално управување со мрежа; Одржување на опремата од страна на ЕСКО компанијата и
опремата останува кај крајниот корисник.

Со реализацијата на овој проект Радовиш ќе добие енергетски ефикасно јавно осветлување.

Continue Reading

Избори 2020

Што предвидуват во програмата и што ветуваат Заев и Мицкоски пред граѓаните во регионот

Виолета | Media Press

Published

on

Лидерите на двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО ДПМНЕ,  Зоран Заев и Христијан  Мицкоски кои го посетија Радовиш, на прашањето што да очекуваат граѓаните од регионот одговрија:

Заев: Овој наш земјоделски регион ќе го заштитиме еколошки, ќе ги подигнеме платите а ќе се качуваат и пензиите,земјоделството ќе се унапредува…

Мицкоски: Бизнисмените да очекуваат најнизок данок, вработување на невработените,  поврзување на Конче со Струмица преку Рич и Попчево, 1000 километри локални регионални патни правци, унапредување на земјоделието, инвестиции…

Continue Reading

Избори 2020

Мицкоски во посета на Радовиш и Конче: Се обврзавме на чесна и честита работа

Виолета | Media Press

Published

on

ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ вчера  ја промовираа програмата пред граѓаните на Радовиш. Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ Христијн Мицкоски пред граѓаните рече: „Ги посетивме Конче и Радовиш. Се обврзавме на чесна и честита работа. Се обврзавме на обнова која ќе ја донесеме после 15 јули. Македонија мора да си ја исправиме!“.

Пред граѓаните на Радовиш се претставија и кандидатот за пратеник Здравко Трајанов и носителот во ИЕ 4 Александар Николовски.

„Радовиш ми е во душата и ќе направам се да ја вратам гордоста на радовишани“, рече Трајанов,ж.

На трибината во Струмица Мицкоски меѓу другото рече „Нема преговарање за Гоце Делчев. Гоце Делчев е Македонија. Не смее никој да преговара ниту за Гоце, ниту за Даме, ниту за Никола, ниту за Питу, ниту за Тодор. Тие се Македонија. Врз основа на тие луѓе државата ја градевме!“

Continue Reading