Connect with us

Босилово

Новогодишно обраќање на градоначалникот Зоран Зимбаков

Виолета | Media Press

Published

on

Новата 2020 година на секој граѓанин да му донесе здравје, среќа, љубов и благосостојба во семејството, посака градоначалникот на Општина Босилово Зоран Зимбаков, во своето обраќање по повод Новогодишните празници. 

Босилово

Наскоро нова детска градинка и во општина Босилово

Виолета | Media Press

Published

on

Во тек е изградбта на првата детска градинка во Босилово.По  извршениот увид на објектот во изградба, Детска градинка, градоначалникот Зоран Зимбаков информира дека, градежните работи на објектот се во фаза на карабина и се одвиват со планираната динамика.
Инаку, овој современ објект ќе биде со капацитет од 60 до 80 дечиња. Се очекува да биде завршен до крајот од месец Март оваа година.

Инаку оваа градинка е прва во Босилово, во која за најмалите ќе бидат обезбедени модерни и современи услови, информира Општина Босилово.

Continue Reading

Босилово

Марија Брзакова од Босилово веќе три дена е исчезната, ја бара и полицијата

Виолета | Media Press

Published

on

На 20.01.2020 во 15.20 часот во Полициска станица Струмица Б.Б.(29) од село Босилово пријавил дека од нивниот семеен дом во с.Босилово се оддалечила неговата сопруга М.Б.(28).

Станува збор за Марија Брзакова од Босилово, на возраст 28 години која излегла од дома на 18.01 2020 година во утринските часови облечена во тренерки и отогаш не се појавила.

 Полициска станица Струмица презема мерки за пронаоѓање на лицето

Continue Reading

Босилово

Дополнителниот технички министер за земјоделие Цветан Трипуновски ги посети земјоделците од струмичкиот регион

Виолета | Media Press

Published

on

Дополнителниот технички министер за земјоделие Цветан Трипуновски  при посетата на струмичкиот регион во разговор со земјоделците добил информација дека се касни со исплатата на државните субвенции,и  исплатата на земјоделските производи.

Трипуновски го посети село Сарај, општина Босилово, и село Сушица, општина Ново Село. Внимателно ги слушав и им дадов ветување дека како дополнителен заменик министер ќе дадам се од себе да ги решам проблемите на земјоделците, бидјеќи цврсто сум убеден дека силен земјоделец значи силна држава, додава Трипувовски.

Continue Reading