Connect with us

Радовиш

Сеуште е активен пожарот на планина Готен, меѓу населените места Покрајчево и Злеово

Виолета | Media Press

Published

on

Според добиените информации од Територијалната Противпожарна Единица  од Радовиш пожарот на планината Готен е во поголем обем и со него се справува едницата на ТППЕ Радовиш и екипа на ЈП ,,Национални Шуми” подружница Плачковица до целосно ставање под контрола.

Се упатува апел до сите граѓани, за поголема внимателност и совесно однесување и почитување на забраната за движење во шуми и шумски предели како и дадените препораки да не се палат стрништа и оган близу шумски површини.

И општина Радовиш со апел до граѓаните од сите населени места за поголемо внимание во природа и при извршување на земјоделски работи, за да не дојде до пожари.

-Дел од подрачјето на општина Радовиш, се соочува со зачестена појава на шумски пожари и пожари на отворен простор. 
Како причинители се сметаат високите температури на воздухот и сушниот период, но и невнимателноста на граѓаните и намерно подметнување, се вели во апелот од Општина Радовиш. 

Според првичните проценки добиени од ТППЕ Радовиш, опожарени се големи површини од шумска маса и ниско стеблести растенија.

Радовиш

Малолетник од Калаузлија радовишкo, повреден при сообраќајна несреќа помеѓу мотор и велосипед

Виолета | Media Press

Published

on

„На 20.10.2020 во 14.30 часот во с.Калаузлија, радовишко, се случила сообраќајна незгода во која С.М. (27) од с.Калаузлија, управувајќи мотоцикл „скудо 125“ удрил во велосипед управуван од малолетник. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Здравен дом Радовиш, а увид на местото на незгодата извршила екипа на Полициска станица Радовиш“ информираат од СВР Струмица.

Continue Reading

Радовиш

Екипа од ТППЕ од Радовиш интервенирала на предизвикан пожар на помошни објекти

Виолета | Media Press

Published

on

„На 19.10.2020 во 02.15 часот во Полициска станица Радовиш било пријавено дека настанал пожар во помошен објект на ул.„Готен“ во Радовиш, при што биле опожарени и соседни помошни објекти, како и едно моторно возило паркирано во помошен објект.

По интервенција на Територијална противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а увид на местото извршиле инспектор од Дирекција за заштита и спасување и екипа на Одеелението за внатрешни работи Радовиш„ стои во известувањето од Полициска станица Радовиш.

Continue Reading

Радовиш

Воиславци и Сулдурци денеска со преќин во водоснабдувањето, соопштува ЈП Плаваја

Виолета | Media Press

Published

on

ЈП Плаваја од Радовиш ги информира жителите на двете населени места Воиславци и Сулдурци, Општина Радовиш, дека денеска ќе има преќин во водоснабдувањето поради замена на опрема во главните шахти кон овие населени места.

„ДЕНЕС ВТОРНИК 20 ОКТОМВРИ 2020 ГОДИНА ЌЕ СЕ ПРОДОЛЖИ СО ЗАМЕНА НА ОПРЕМА ВО ГЛАВНИТЕ ШАХТИ КОН ОВИЕ НАСЕЛЕНИ МЕСТА. ЗА НОРМАЛНА РАБОТА ПОТРЕБНО Е ЦЕЛОСНО ЗАПИРАЊЕ НА ВОДОСНАБДУВАЊЕТО.НАВЕДЕНИТЕ РЕОНИ ЌЕ ИМААТ ПРЕКИН НА ВОДОСНАБДУВАЊЕТО ОД 9.00 ЧАСОТ ДО ЗАВРШУВАЊЕ НА РАБОТИТЕ“ стои во известувањето од ЈП Плаваја, Радовиш.

Continue Reading