Connect with us

Видео

По девети пат успешно организирана традиционалната Иселениничка средба во општина Босилово.

Роберт | Media Press

Published

on


Идеата за организирање на оваа манифестација потекнува уште од далечната 2011 година и опстојува успешно цели девет години.
Човекот од кого се роди идеата за една таква средба со иселениците од дијаспората во општина Босилово денес е актуелен градоначалник и по втор пат ја отвара оваа манифестација, При тоа, градоначалникот Зоран Зимбаков им посака топло добродејде на иселениците.

Присутните гости имаа можност да уживаат во музичката програма  во која свој настап имаа,  група Пицикато, Боро и Билјана со група Астрион, Силви Бенд и Сузана Гавазова.

Видео

Видео кое предизвика големо внимание

Александар | Media Press

Published

on

На социјалните мрежи се појави видео како се подготвува со заштитна опрема медицинскиот персонал во болниците во Италија, кои се грижат за пациантите заразани со корона вирус.

Под видеото стои:
❤️ 🇮🇹 ИТАЛИЈАНСКИ ХЕРОИ 🇮🇹 ❤️


ЛИНК ДО ВИДЕОТО

Continue Reading

Видео

Заев обелодени, зошто граѓаните во државава не можат да дојдат до лекови на рецепт

Марија | Media Press

Published

on

Претседателотна Владата Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања обелодени причини откриени низ анализа, зошто граѓаните во државава не можат да дојдат до лекови на рецепт во текот на целиот месец, туку само на почетокот на месецот.

Тој рече дека нешто повеќе од година се работи на ова прашање, дека контроли покажале злоупотреби, дека се прави комплетно информатички систем на контрола и најави целосно решение на проблемот на есен.

Continue Reading

Видео

Кампањата мој ДДВ, за мерката поврат на 15% од пресметаниот данок, во еден од маркетити во Гевгелија

Марко | Media Press

Published

on

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и директорката на Управа за јавни приходи, Сања Лукаревска,  се вклучија  во кампањата  за мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот данок, во еден од маркетити во Гевгелија.

-Секојденвно сме во комуникација со граѓаните со цел како да го доусовршиме овој проект, рече директорката на Управа за јавни приходи, Сања Лукаревска  

Министерот Димковски  рече дека ја подржуваат кампањата на УЈП со цел да се вратат пари кај граѓаните, како и да се укине нелегалната сива економија.

Кампањата продолжува во маркетите и во останатите градови во државата.

Continue Reading