Connect with us

Гевгелија

Општините бараат дел од данокот од казината, што го плаќаат на државата

Виолета | Media Press

Published

on

Дел од средствата кои државата ги добива од казино бизнисите на име на данок да добиваат и општините, предлага градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков.

Според него во моментов 20% од приходот на казината  по основ на данок се влеваат во државниот буџет, а општините на чија територија  тие егзистираат  не добиваат ништо. Ваквото барање му го соопшти и на министерот за локална самоуправа Горан Милевски кој  имаше средба со градоначалниците од Југоистокот на државата.

Министерот за локална  самоуправа најави дека овој како и сите други предлози кои доаѓаат од локалните самоуправи се разгледуваат, а зголемувањето на средствата кои општините ги добиваат ќе одело паралелно со зголемувањето на ингеренциите на општините.

Поддршка на измените на законот за локална самоуправа ќе очекуваат и од опозицијата со цел да се добие заедничко решение кое ќе биде во интерес на сите граѓани.  Милевски потенцираше дека интенциите на владата се општините да добијат поголеми ингеренции. Кој ќе биде опфатот ќе се знае за околу месец и половина.

Гевгелија

Приведени гевгеличани за време на полициски час, поднесени се и 9 кривични пријави

Виолета | Media Press

Published

on

Во изминатото деноноќие четворица граѓани затекнати на подрачјето на Полициска станица Гевгелија ја прекршиле наредбата од страна Владата на РСМ и Министерството за здравство на РСМ за време на епидемија, односно ги прекршиле предвидените забрани за движење во определен период. Истите се приведени во Полициска станица Гевгелија.


Воедно, на 02.04.2020 година до надлежните обвинителства се поднесени 35 кривични пријави против 36 лица, кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, од кои 26 пријави против 27 лица се поднесени до Основното јавно обвинителство Струмица и девет пријави против девет лица до Основното јавно обвинителство Гевгелија.

Continue Reading

Гевгелија

Сообраќајна несреќа кај Гевгелија, возачот пренесен во болница

Виолета | Media Press

Published

on

Сообраќајна несреќа се случила во близина на Гевгелија во која возило се превртело на коловозот, возачот се здобил со повреди.

Имено на  02 април односно вчера во 20.15 часот на регионален пат 1102, од с.Смоквица кон с.Прдејци, општина Гевгелија, во близина на мостот на река Зујца се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „алфа ромео“, со скопски регистарски ознаки, управувано од К.К.(51) од Скопје, изгубило контрола и се превртело на коловозот.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот, кој е пренесен во Медицински центар Гевгелија, а увид на местото на незгодата извршила екипа на Полициска станица Гевгелија.

Continue Reading

Гевгелија

Tројца припадници на Армијата се полесно повредени во при излетување на патот Богданици -Гевгелија

Александар | Media Press

Published

on

На 24.03.2020 во 20.00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Богданци – Гевгелија, поточно на место викано Лгот, патничко возило „рекстон“, сопственост на МВР, управувано од полицискиот службеник Б.Ј. излетало од коловозот.

Во возилото се превезувале и шест припадници на Армијата, кои биле на испомош во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“. Во незгодата со полесни повреди се здобиле тројца припадници од Армијата, по што биле пренесени во Јавната здравствена установа Гевгелија за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на настанот од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Гевгелија.

Continue Reading